REKLAMAKORAL - Lodowa Finezja - Baner Główny (czerwiec-lipiec 2018)
 

11 sierpnia 2017, 11:07

W sieci Biedronka trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

W sieci Biedronka trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy (fot. Jeronimo Martins, za: YouTube)

Pod koniec lipca kontrolerzy Głównego Inspektora Pracy wkroczyli do kilkudziesięciu sklepów sieci Biedronka. To błyskawiczna reakcja urzędu na pismo skierowane przez działający w firmie związek NSZZ „Solidarność” informuje forsal.pl.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

Liczba kontrolowanych sklepów jest nieduża, w kontekście wielkości całej sieci, liczącej ok. 2700 placówek. Jak jednak wyjaśniła portalowi forsal.pl Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy GIP, akcja ma na razie charakter pilotażowy. Wstępne kontrole prowadzone są w sklepach wytypowanych tak, aby dały wyobrażenie o warunkach pracy w całej sieci. Selekcja placówek do skontrolowania uwzględniała wskazania pracowników, ale też własne doświadczenia GIP.

Pilotaż ma potrwać do września, a w przypadku potwierdzenia się doniesień pracowników sieci odnośnie warunków pracy, zostanie rozszerzona na kolejne sklepy.

Forsal.pl wylicza najważniejsze spośród 18 zarzutów sformułowanych przez pracowników sieci. Jest wśród nich niemożność skorzystania przez pracownika w dogodnym dla niego momencie z dwóch dni urlopu na opiekę nad dzieckiem do 14 r.ż., niemożność skorzystania z nieprzerwanego tygodniowego urlopu wypoczynkowego, brak co najmniej jednej wolnej niedzieli w miesiącu czy brak 15-minutowych przerw w pracy.

GIP nie ujawnia, czy pierwsze kontrole potwierdzają zarzuty pracowników. Jeronimo Martins podchodzi natomiast do kontroli ze spokojem. Biuro prasowe firmy przypomina, że w sieci na bieżąco prowadzone są kompleksowe kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, a ujawniane przez nie uchybienia są natychmiast korygowane – czytamy w portalu forsal.pl.

W ostatnim czasie narasta konflikt pomiędzy spółką Jeronimo Martins Polska a pracownikami sieci Biedronka. Jak informował portal money.pl, na początku lipca jeden z przewodniczących związku zawodowego pracowników Biedronki otrzymał pismo od prawników firmy, w którym wzywają go, by „zaniechał naruszania dóbr osobistych spółki Jeronimo Martins SA i powstrzymał się od wszelkich nieprawdziwych, nierzetelnych i bezprawnych wypowiedzi”. W przeciwnym razie grożą związkowcowi wystąpieniem na drogę sądową.

Tymczasem sieć pilnie potrzebuje rąk do pracy, tym bardziej jeśli chce realizować plany dynamicznego rozwoju. Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, coraz więcej pracowników sklepów sieci Biedronka to osoby z zewnątrz, świadczące pracę w ramach tzw. leasingu pracowniczego. Pracowników tymczasowych (tak nazywane są osoby oddelegowane do pracy przez agencje pracy tymczasowej) jest w Biedronce już niemal 1,8 tys. i jeśli sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie poprawie, prawdopodobnie liczba ta będzie rosła.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 31

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 20
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~powlucinka 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

  tAK WSPANIAŁEGO i SZLACHETNEGO JAK WE WRZEŚNI PANA P.A. NIGDZIE NIE MA. NIKT MU NIE DORASTA

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bo nie wiem 6 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Pada czy nie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bombulino 5 11 miesięcy temuocena: 89% 

  to co

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agnieszka P. 4 11 miesięcy temuocena: 100% 

  ADAM ADACHO PŁUCIENNIK TO NAJCUDOWNIEJSZY< NAJSZLACHETNIEJSZYUKOCHANY>

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pa pa pa pa 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Co jeszcze z zemsty ten zdegradowany "prawilny" na bezrobociu jacynusinek wymyśli?Nasyłać kontrole na firmę,z której kiedyś tyle czerpał profitów?Wstyd!Przegrany po całości,bo firma już ostrzega procesami sądowymi tego "niby" związkowca s80 od siedmiu boleści.Może czas już zniknąć,takie gnidy pod koło polarne.A tak na marginesie,z taką diagnozą lekarską można legalnie funkcjonować w tym "niby" związku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bung 2 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Co z tego. Takie kontrole powinny być robione z zaskoczenia, a nie po doniesieniach mediów. Jaki jest sens kontroli w sytuacji gdy kontrolowany może się do kontroli przygotować?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bambolejro 1 11 miesięcy temuocena: 0% 

  NARESZCIE. cZEKAM NA WYNIKI KONTROLI

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony