REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

HANDEL I DYSTRYBUCJA

PRAWO I FINANSE

 

1 kwietnia 2020, 00:01

Na zdj. Mateusz Morawiecki na zakupach w sklepie PSH Lewiatan podczas Kongresu 590

Na zdj. Mateusz Morawiecki na zakupach w sklepie PSH Lewiatan podczas Kongresu 590 (fot. materiały prasowe)

We wtorek chwilę przed godz. 23:00 w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się w nim przepisy dotyczące branży handlowej, których wprowadzenie zapowiedzieli wcześniej w trakcie dnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Sieci handlowe de facto mają czas zaledwie do środowego poranku na zastosowanie się do większości nowych wymogów, dot. m.in. ograniczenia liczby klientów w sklepach, wprowadzenia godzin dla seniorów oraz konieczności udostępnienia klientom artykułów do dezynfekcji oraz rękawic foliowych.

Z treści rozporządzenia dowiadujemy się m.in., że limit osób na sklep (trzykrotność liczby stanowisk kasowych) będzie obejmował jedynie klientów, a również nie pracowników placówek. To jedna z kwestii, które po konferencji premiera i ministra zdrowia wydawały się nierozstrzygnięte.

Codziennie w godzinach od 10 do 12 w sklepach będą mogły przebywać wyłącznie klienci powyżej 65. roku życia. Sklepy same będą musiały pilnować tej kwestii, choć nie do końca wiadomo, w jaki sposób.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 kwietnia klienci podczas zakupów będą zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych. Obiekty handlowe lub usługowe, a także zarządzający targowiskami, od 2 kwietnia muszą zapewnić dostęp do takich rękawiczek, lub ewentualnie do środków do dezynfekcji rąk. Mało tego: sklepy od 2 kwietnia będą zobowiązane dokonywać po każdym kliencie dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego.

Nowością będzie zakaz działalności w weekendy obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw., w których przeważająca działalność polega na sprzedaży artykułów budowlanych lub remontowych.

Utrzymane zostają także dotychczasowe ograniczenia dotyczące funkcjonowania sklepów w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw.

Link do rozporządzenia: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056601.pdf

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~bb 8 miesiąc temu

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bb 7 miesiąc temu

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bb 6 miesiąc temu

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~45al 5 miesiąc temuocena: 100% 

  sklep ma zapewnić ...co nie jest równoznaczne z " dać za darmo"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~45al 4 miesiąc temuocena: 100% 

  na allegro są ....ale cena z 9zł/100szt tydzień temu na 50zł/100szt dzisiaj ...to pod paragraf sie nadaje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krystyna 3 miesiąc temu

  mam pytanie do "Drobny Sklepikarz" to w których hurtowniach są te rękawiczki bo w Białymstoku wczoraj nie było nigdzie . Proszę o namiary , gdzie można kupić rękawiczki .j

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rrrafik 2 miesiąc temuocena: 33% 

  No drobny sklepikarz ma racje. Fajnie ze takie obostrzenia. Ja mam ba magazynie ogromny zapas rękawiczek które prawie nic mnie nie kosztowały. Oddam klientom to może u mnie chociaz bułkę kupią a potem swobodnie pójdą do biedy, gdzie brud i bałagan, kupować. Wydal na ochronę klientów w połowie marca 12 tysięcy złotych na pleksy, dezynfekcje, osłony stanowisk pracy. Teraz sobie zarobię jak te rękawiczki wydam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DrobnySklepikarz 1 miesiąc temuocena: 50% 

  Każdy klient ma dostać rękawiczki jednorazowe? Dobrze, że dzisiaj po południu się o tym dowiedziałem. Złożyłem zamówienie do hurtowni, przywiezie mi jutro kurier przed godziną 6:00, tak samo płyn dezynfekcyjny. To wszystko po starych niskich cenach. Całe szczęście że daliście mi znać o tym kilka godzin przez wprowadzeniem tych restrykcji. Każdy w Polsce myślę, że odetchnie teraz z ulgą, szczególnie sklepikarze. Chciałbym wspomnieć że w każdej hurtowni mamy dostępne od ręki wszelakie formy ochrony (maseczki, płyny, rękawiczki) i to po przystępnych cenach !!!

  oceń komentarz
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony