REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020
Karolina Złotkovska, analityk Euromonitor International.

Karolina Złotkovska, analityk Euromonitor International. (Euromonitor International.)

Strona 5 z 5
REKLAMA

Zanotowano także spektakularne upadki i bankructwa. W 2106 Alma, sieć delikatesów wnioskowała o proces restrukturyzacji mający na celu poprawę sytuacji finansowej i uniknięcie bankructwa. Jednakowoż w 2017 roku proces restrukturyzacji został zamknięty, a sieć zlikwidowana. Sklepy zrób-to-sam Praktiker borykały się z zamknięciami oraz likwidacją placówek przez komorników, a także z problemem z pracownikami, którym nie wypłacono wynagrodzeń i odpraw.

Zmiany legislacyjne zmieniają handel

We wrześniu 2017, polski rząd poinformował o zamiarze wprowadzenia prawa które zabraniałoby handlu w centrach handlowych i placówkach sprzedaży detalicznej w co drugą niedzielę. Prawo miałoby wejść w życie od stycznia 2018 roku. Restrykcje mają dotyczyć większości sklepów, z pewnymi wyjątkami. W wyniku tego, sprzedawcy powinni przygotować się na rok z mniejszymi przychodami ze sprzedaży w niedziele. Dokładna treść regulacji wciąż nie jest znana, zostawiając sprzedawców w niepewności.

„Szara strefa” dotyczy informacji które sklepy będą miały prawo prowadzić działalność w niedziele. Przewiduje się, że restrykcje uderzą w centra handlowe i duże sklepy, podczas gdy piekarnie, kwiaciarnie, kioski czy sklepy prowadzone przez właścicieli będą miały pozwolenie na działanie. Niejasna natomiast sytuacja wpływa, inter alia, na sklepy przy stacjach benzynowych, franczyzy, czy centra dystrybucyjne.

Perspektywy dla sektora handlu w Polsce

Według przewidywań ekspertów Euromonitor International, wraz ze stabilnym wzrostem PKB, wynoszącym średnio 3 proc., polski handel detaliczny będzie odnotowywał stabilny wzrost w przeciągu następnych pięciu lat, ze średnią stopą wzrostu rzędu 2,5 proc., nie wliczając inflacji. Sprzyjające środowisko makroekonomiczne, a dokładniej przyrost w dochodzie rozporządzalnym Polaków, ale też dobra sytuacja na rynku pracy czy kontynuacja programu rządowego Rodzina 500+, to czynniki które wskazują na dobre perspektywy dla polskiego handlu detalicznego.

- Wszystkie wymienione trendy będą głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój rynku. Z faktu, iż coraz większa część światowej populacji jest stale połączona z Internetem, wynika, że coraz bardziej życie konsumentów będzie digitalizowane (bankowość internetowa, portale społecznościowe, usługi przewozowe, rozrywka, itp.), co z kolei powodować będzie wzrost w sprzedaży internetowej. Warto także zwrócić uwagę na wciąż niejasne regulacje odnośnie handlu w niedziele mające wejść w życie z początkiem 2018 roku, czy niejasności odnośnie podatku od handlu detalicznego. Te aspekty mogą niepokoić potencjalnych zagranicznych inwestorów - podsumowuje Karolina Złotkovska, analityk Euromonitor International
 

 

 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 28

 • 18
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Pablo 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Analiza nie jest obszerna i nie jest też do końca na temat zgodnie z tytułem artykułu. Brakuje danych np. kto jest największy na rynku polskim itd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lemoda 2 ponad rok temuocena: 0% 

  Wyborna analiza. Jest co czytać, ale warto poświęcić chwilkę na skonsumowanie wszystkich danych. (treść niezgodna z regulaminem usunięta przez moderatora)

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szary 1 ponad rok temuocena: 40% 

  Super przydatny , merytoryczny materiał

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony