REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)
W latach 2017-2021 dynamika rynku leków OTC w Polsce wynosić będzie, zdaniem PMR, 4-6 proc. rocznie.

W latach 2017-2021 dynamika rynku leków OTC w Polsce wynosić będzie, zdaniem PMR, 4-6 proc. rocznie. (fot. Pixabay/wolna licencja )

W 2015 r. rynek leków OTC (dostępnych bez recepty) oraz suplementów diety wzrósł o około 6 proc. - wynika z danych PMR. W statystykach uwzględniona została zarówno sprzedaż apteczna, jak i pozaapteczna. Eksperci PRM prognozują dalszy, stabilny rozwój tego rynku w latach 2016-2021.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Motorem rynku była apteczna sprzedaż leków OTC (w związku z wysoką zachorowalnością na przeziębienie i grypę) oraz pozaapteczna sprzedaż suplementów diety (trend ogólnej popularności suplementów diety, a dynamika była jeszcze wyższa niż w segmencie aptecznym, w związku z mniejszymi ograniczeniami prawnymi). Na wzrost na rynku pozytywnie wpływały również wzrost wydatków reklamowych farmaceutyków i parafarmaceutyków, znacząca liczba switchów Rx-OTC, duża liczba wprowadzeń nowych produktów oraz wzrost liczby produktów OTC, które otrzymały pozwolenie na import równoległy do Polski.

Dane za pierwszy kwartał 2016 r. wskazują na przyśpieszenie dynamiki w segmencie aptecznym (co jest napędzane przez wciąż wysoką liczbę zachorowań). W związku z tym prognozy PMR na 2016 r. zakładają wyższą dynamikę wzrostu niż rok wcześniej – na poziomie około 8 proc. W latach 2017-2021 dynamika rynku wynosić będzie zdaniem PMR 4-6 proc. rocznie.

Eksperci PMR spodziewają się, że w pierwszej części prognozowanego okresu, czyli w latach 2016-2017, wzrost gospodarczy ustabilizuje się na relatywnie wysokim poziomie (3,6-3,7 proc.), napędzany głównie przez silną konsumpcję gospodarstw domowych i stabilnie rosnące inwestycje. Zwłaszcza wzrastająca konsumpcja, wspierana przez szybko rosnące płace i dobrą sytuację na rynku pracy (szybko spadająca stopa bezrobocia oraz wzrastająca liczba osób zatrudnionych) wraz z rosnącą inflacją (w 2019 roku powinna zbliżyć się do 2.2 proc.), przyczynią się zdaniem PMR wydatnie do wzrostu wartości rynku produktów OTC w Polsce.

Jednym z liderów wzrostu na rynku aptecznym w 2015 r. były produkty na przeziębienie i grypę. Ta kategoria w minionym roku odnotowała wyższą dynamikę, niż cały rynek apteczny leków OTC i suplementów diety (spośród pięciu największych kategorii szybciej rozwijał się jedynie segment witamin i minerałów). Wzrostowi sprzyjała rekordowa liczba zachorowań na grypę – 3,8 mln (w porównaniu do 3,1-3,2 mln w latach 2013-2014) oraz niska baza z poprzedniego roku (kiedy to segment ten odnotował spadek o ponad 4 proc.).

- Prognozujemy, że w 2016 r. dynamika może być jeszcze wyższa, co będzie wynikało przede wszystkim z wciąż bardzo wysokiej liczby zachorowań na grypę. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 r. było to 2,2 mln przypadków - tłumaczą eksperci PMR.

Prognozy PMR zakładają, że rozwojowi segmentu nadal sprzyjać będzie jednak niski odsetek Polaków poddających się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie sezonowej oraz ciągły wzrost dostępnej na rynku liczby produktów łagodzących objawy i wspomagających leczenie – chociaż liczba wprowadzeń jest znacznie niższa niż w rekordowych latach 2011-2012. Jednocześnie firma zaznacza jednak, że skala ewentualnej epidemii grypy w poszczególnych latach, a co za tym idzie, sprzedaż produktów w tej kategorii, jest trudna do przewidzenia, gdyż zależy od bardzo wielu czynników (uwzględniając pogodę i coroczne mutacje wirusa grypy).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony