REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (marzec 2019)
Stacja Grupy Lotos w Poznaniu

Stacja Grupy Lotos w Poznaniu (materiały własne)

Według danych Polskiej Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) na koniec grudnia 2017 roku, na krajowym rynku paliw funkcjonowało ponad 6,6 tys. stacji paliw. Podobnie jak w latach poprzednich, ok. jedną trzecią stacji paliw stanowiły obiekty krajowych koncernów, 22,4 proc. stacji paliw funkcjonowało w sieci koncernów zagranicznych, a 40,6 proc. stacji należało do operatorów niezależnych.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

W 2017 roku liczba obiektów stacyjnych w kraju zmniejszyła się o ok. 160 obiektów, głównie w wyniku znacznego (-200) zmniejszenia liczby obiektów należących do niezależnych operatorów. Zmniejszeniu uległa również liczba stacji Orlen pod logo Bliska. Sieć skurczyła się o 32 obiekty, z czego pewna część została przebrandowiona i opatrzona logo Orlen. Łącznie liczba obiektów pod marką ORLEN zwiększyła się o 10 obiektów. Spośród koncernów zagranicznych największy wzrost odnotowały stacje BP, których liczba wzrosła o 14 oraz TOTAL wzrost o 7 obiektów.

Wśród sieci stacji niezależnych największy wzrost odnotowały stacje Anwim pod marką Moya, firma uruchomiła 33 obiekty. W 2017 roku działalność rozpoczęły również stacje pod marką AVIA firmy UNIMOT. Pojawiło się 15 obiektów pod tym brandem.

Z danych POPiHN liczba stacji paliw w sieciach sklepowych wzrosła o 4 obiekty – wszystkie nowootwarte obiekty należą do stacji E. Leclerc.

Na koniec 2017 roku liczba Miejsc Obsługi Podróżnych (tzw. MOP) w kraju wynosiła 86, a 20 spośród tych stacji funkcjonowało w barwach Lotos.

Po 4 kwartałach 2017 roku, z uwagi na optymalizację sieci stacji paliw należących do PKN Orlen, spadł udział koncernów krajowych w zaopatrzeniu rynku detalicznego (spadek z 34,3 proc. w 2016 roku do 33,3 proc. w 2017 roku).

Również udział koncernów zagranicznych w rynku detalicznym spadł o 1pp. do 20 proc. w 2017. Udział w rynku zwiększyli natomiast niezależni operatorzy. Wzrost w ich przypadku wyniósł blisko 2 punkty procentowe.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony