REKLAMAHELIO - Baner Główny - Natura (18-24.03.2019)

(Ambra)

Polski rynek wina – najważniejszy dla Grupy Ambra – wzrósł w 2017 r. o 6,1 proc. Dynamika wzrostu była wyższa niż w poprzednich latach głównie dzięki nadal rosnącym winom spokojnym i powracającym na ścieżkę wzrostu winom musującym. W pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018 Grupa zwiększyła przychody ze sprzedaży netto o 5,9 proc. kontynuując wzrost w najbardziej wartościowych segmentach rynku.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

Największy wartościowo wzrost sprzedaży został osiągnięty na rynku polskim i wyniósł 6,6 proc., przede wszystkim dzięki bardzo dobrym wynikom win spokojnych, szczególnie marki Fresco, win sprzedawanych w sieci sklepów Centrum Wina i w gastronomii. Wysoka dynamika wzrostu została osiągnięta również w kategorii win musujących, w szczególności win Cin&Cin jak i win musujących premium. Ważnym źródłem wzrostu przychodów na rynku polskim były także alkohole wysokoprocentowe, w tym brandy Pliska i wódki J.A. Baczewski. Sprzedaż win typu aperitif i cydru była nieco niższa, co wynikało z osłabienia tych kategorii produktowych na polskim rynku.

Dynamika sprzedaży na rynku rumuńskim wyniosła 8,1 proc. w walucie lokalnej. Był to kolejny okres dynamicznego rozwoju marki Zarea zarówno w kategorii win musujących jak i brandy. Na rynku czeskim i słowackim sprzedaż nie wzrosła. Pomimo rosnących przychodów win musujących Mucha Sekt obniżyła się sprzedaż innych kategorii.

Struktura sprzedaży Grupy Ambra jest stabilna. Główną kategorią sprzedaży w ujęciu ilościowym i wartościowym są wina spokojne. Ich sprzedaż, skoncentrowana głównie na rynku polskim, dynamicznie rośnie i najbardziej znacząco przyczynia się do wzrostu całej Grupy.

Drugą pod względem wartości sprzedaży kategorii są wina musujące, których sprzedaż rosła nawet nieco szybciej niż win spokojnych, do czego szczególnie przyczyniły się marki Cin&Cin w Polsce, Mucha Sekt w Czechach i na Słowacji oraz Zarea w Rumunii. Kolejna pod względem wartości sprzedaży kategoria napojów bezalkoholowych dla dzieci rosła dynamicznie w Polsce i w Rumunii, natomiast zmniejszyła się w Czechach i na Słowacji.

Wzrost przychodów ze sprzedaży przełożył się na poprawę wyników finansowych. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 6,3 mln zł, czyli o 6,2 proc. i wynosił 107,7 mln zł. Nieco wyższa rentowność wynikała głównie z korzystnych zmian z strukturze sprzedaży: wzrostu udziału głównych marek i win z segmentu premium przy jednoczesnym wzroście kosztów wsparcia marketingowego.

W warunkach rosnących rynkowych poziomów wynagrodzeń – w szczególności w Polsce i w Rumunii – przeprowadzone zostały planowane podwyżki płac oraz zwiększone premie zależne od wyników, czego rezultatem był wzrost kosztów wynagrodzeń o 6,6 proc. Rosły również koszty amortyzacji związane z prowadzoną modernizacją zakładów produkcyjnych w Woli Dużej koło Biłgoraja oraz w Bukareszcie. Pomimo wzrostu powyższych kosztów, Grupa Ambra wypracowała zysk ze sprzedaży w kwocie 48,0 mln zł, czyli o 8,0 proc. wyższy w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku obrotowego. Zysk operacyjny wzrósł o 8,5 mln zł, czyli o 20,3 proc. Jednorazowy przychód z otrzymanych roszczeń handlowych z lat poprzednich w kwocie 1,6 mln zwiększył zysk operacyjny. Po oczyszczeniu o wpływ tego zdarzenia zysk operacyjny wzrósł o 5,5 mln zł.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Buffy 1 ponad rok temu

  Czy Cin&Cin to wino czy napój alkoholowy ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony