REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

(Materiały prasowe Carrefour)

Produkcja pod markami własnymi rodzi zagrożenia związane z utratą rentowności, ale to szansa na skokowy wzrost skali biznesu. Marki własne w kategorii dóbr szybkozbywalnych odpowiadają za jedną piątą sprzedaży, głównie za sprawą dyskontów – podaje „Puls Biznesu”.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Według danych PLMA nawet 30 proc. towarów dostępnych w polskich sklepach to produkty pod marką własną. Udział ten stopniowo rośnie, bo polskie firmy produkują nie tylko dla rodzimych sieci, ale też eksportują towary do zagranicznych filii marketów.

Michał Czekaj, prezes spółki Dragon wytwarzającej chemię budowlaną ostrzega przed uzależnieniem od produkcji marek własnych. Podkreśla, że w Polsce wiele firm zaczyna się specjalizować tylko w produkcji marek własnych, bo nie muszą się martwić marketingiem i zapewnieniem zbytu. Jest to jednak niebezpieczne.

Szef Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan, Wojciech Kruszewski zwrócił uwagę, że jeśli firma da się omotać i marka własna jednej sieci ma u niej w obrotach udział przekraczający 15 proc., to producent jest skazany na niebyt. Nie jest problemem, gdy producent wykorzystuje swoje moce, ale sieci zamawiające coraz większe partie towarów, mogą wymuszać ceny.

Sprzedaż tzw. marek własnych jest najbardziej rozpowszechniona w sieciach handlowych, jednak w tym modelu trafiają na rynek nie tylko artykuły spożywcze, ale też ubrania, produkty chemiczne i części samochodowe. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony