REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Rząd nie chce udostępnić i zwolnić z akcyzy alkoholu spożywczego, który mógłby być użyty do produkcji żeli antybakteryjnych

Rząd nie chce udostępnić i zwolnić z akcyzy alkoholu spożywczego, który mógłby być użyty do produkcji żeli antybakteryjnych (fot. Adobe Stock)

Polskie firmy kosmetyczne są w stanie wyprodukować potężne ilości antybakteryjnych żeli do rąk niezbędnych w walce z epidemią koronawirusa. Niestety nie mogą, ponieważ Ministerstwo Finansów nie chce odblokować dostępu do niezbędnego surowca – alkoholu, który jest podstawowym składnikiem takich preparatów. Skażonego na rynku nie ma, więc trzeba wprowadzić możliwość skażania in situ, co pozwoliłoby kupować alkohol bezpośrednio od gorzelni. Zaledwie 14 firm kosmetycznych uzyskało dotychczas zgodę na produkcję środków biobójczych, podczas gdy setki mogłyby natomiast ruszyć z produkcją antybakteryjnych kosmetyków.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Antybakteryjne żele stały się produktami higienicznymi pierwszej potrzeby i najbardziej deficytowym towarem na polskim rynku od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa. Do tego stopnia, że największe sieci sklepów kosmetycznych musiały wprowadzić na nie reglamentację, podobnie jak na wszystkie towary mające w nazwie „antybakteryjne” – mydła, chusteczki czy płyny. Ciągle takich preparatów brakuje na rynku, dopominają się o nie hurtownie, sklepy i apteki. Mimo zakazu handlują nimi prywatne osoby na platformach sprzedażowych windując ceny do astronomicznych poziomów. Rozwiązaniem miał być płyn produkowany przez spółki Skarbu Państwa, ale od dawna nikt na stacjach paliw ich nie widział, a dostępne w wybranych supermarketach sprzedawane są po horrendalnej cenie.

Tymczasem polskie firmy kosmetyczne od kilku tygodni walczą o możliwość rozpoczęcia produkcji antybakteryjnych kosmetyków z dużą zawartością alkoholu i apelują do rządu o skoordynowanie działań, tak by do konsumentów trafiły jak najszybciej niezbędne produkty, a producenci przetrwali kryzys gospodarczy.

Kliknij i przeczytaj więcej na ten temat na portalu www.wiadomoscikosmetyczne.pl.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 33

 • 22
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 7
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~13 7 miesiąc temuocena: 0% 

  Jak Rząd zarządzi i puści alkohol bez nadzoru to dopiero będzie DYM. I kto będzie winny ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Silentwind 6 miesiąc temuocena: 92% 

  W warunkach kryzysu 99% brakujących rzeczy - sektor prywatny dawno już mógłby produkować, gdyby nie przeszkadzanie rządu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutne 5 miesiąc temuocena: 89% 

  Jest zaraza. Szkoda, że PiS jeszcze to nie zauważył i zamiast chronić społeczeństwo bawi się w interesiki.

  oceń komentarz
 • ~st.dziadek 4 miesiąc temuocena: 100% 

  Rząd ma swój interes czyli ORLEN tam widzi zyski gdzie ma swoje wtyczki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UUUhaha 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Ciekawe co to za firmy dostały zezwolenia i na ile są powiązane z Pisem. W Orlenie rządzi nomenklatura pisowska to daje się im zarobić.

  oceń komentarz
 • ~m 2 miesiąc temuocena: 94% 

  Z tym płynem orlenowskim jest jak z yeti. Wszyscy o nim słyszeli, a nikt go nie widział.

  oceń komentarz
 • ~PePe 1 miesiąc temuocena: 56% 

  Na Orlenie za litr 15 zł, za 4 litry 55zł. Na tak zwanym wolnym rynku najtańszy 0,5litra 39,90zł... Niech blokuje dalej!

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony