REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

14 listopada 2019, 16:39

(fot. K.Maj/KPRM, domena publiczna)

W czwartek rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej. Zakłada ona 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń, mimo że przed wyborami przyjęto w budżecie podwyżkę o 3 proc.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że spodziewane wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że podwyżka akcyzy dotyczyć będzie używek takich jak: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet może zyskać w 2020 roku 1,7 mld zł. Dane uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

Co ciekawe, jeszcze przed wyborami, w budżecie przyjętym we wrześniu, zakładano wzrost stawek akcyzy o 3 proc. Obecnie wprowadzone zmiany oznaczają według wyliczeń rządu, że za butelkę wódki o pojemności 0,5 litra trzeba będzie zapłacić więcej o 1,4 zł, za paczkę 20 papierosów – 1,02 zł więcej, a za wyroby nowatorskie (np. podgrzewany tytoń) – 3,38 zł za 100 g wyrobu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dziad 1 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Naobiecywało się, to teraz szuka się kasy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony