REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

Ministerstwo Finansów chce już w 2020 r. podwyższyć o 3 proc. akcyzę na wyroby będące używkami. Budżet ma na tym zyskać dodatkowe blisko 3,4 mld zł – informuje serwis money.pl.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W projekcie ustawy budżetowej założono „indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie”. Wyższe stawki spowodują, że butelka piwa zdrożeje przeciętnie o 10 groszy, wino o 50 groszy, a butelka wódki o 1 zł. Zdrożeją też inne napoje alkoholowe oraz wszelkie wyroby tytoniowe – wylicza serwis money.pl.

Jak jednak zaznacza w serwisie money.pl Paweł Kaczmarek, doradca podatkowy z Grant Thornton, mimo że jest już listopad, wciąż brakuje projektów przepisów podnoszących akcyzę, a wszelkie zmiany podatkowe powinny być wprowadzane od nowego roku, szczególnie jeśli powodują dodatkowe obciążenia podatników. Ekspert przekonuje, że taka sytuacja musi niepokoić przedsiębiorców i alarmuje, że rząd ma już bardzo mało czasu na przygotowanie zmian.

W 2018 r. wpływy budżetowe z tytułu akcyzy wyniosły 72 mld zł, a w 2019 r. powinny wynieść ok. 71,5 mld zł. Na 2020 r. mają one wzrosnąć o 5 proc., do kwoty ok. 74,9 mld zł. Ostatnia podwyżka akcyzy nastąpiła w 2013 r.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony