REKLAMADan Cake - Baner Główny (lipiec-sierpień 2018)

(fot. Pixabay/CC0)

Nie 100 mkw., a 1000 mkw. wynosić będzie limit powierzchni obiektu handlowego, powyżej którego właściciel placówki będzie musiał wydzielić specjalne pomieszczenie i dostosować je do karmienia i przewijania dzieci. Zmiana taka znalazła się w najnowszej, przekazanej do notyfikacji wersji projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

Limit 1000 mkw. dotyczyć ma "budynków gastronomii, handlu lub usług", natomiast w przypadku budynków stacji paliw zdecydowano się pozostawić granicę na poprzednim poziomie (100 mkw.). Nie podoba się to Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, która napisała w tej sprawie list do ministra Andrzeja Adamczyka.

- W naszym odczuciu takie uprzywilejowanie pozostałych punktów handlowych i gastronomicznych wobec stacji paliw jest sprzeczne z zasadą równego traktowania podmiotów i nie ma żadnego usprawiedliwienia merytorycznego, tym bardziej, że zapotrzebowanie na tego typu pomieszczenia w przypadku stacji, zlokalizowanych na obszarze miast, jest praktycznie zerowe - tłumaczy Leszek Wieciech, prezes i dyrektor generalny POPiHN.

Wieciech zauważa, że już obecnie pawilony stacji o powierzchni poniżej 100 mkw. są "praktycznie wyjątkami". - Wprowadzenie progu 100 mkw. powierzchni użytkowej będzie skutkować tym, że wszystkie budowane obiekty, w tym na terenach miejskich, będą musiały być wyposażone w takie pomieszczenia. W przypadku mniej atrakcyjnych lokalizacji inwestorzy będą dążyli do ograniczenia kosztów i nie przekroczenia w projekcie progu 100 mkw. powierzchni użytkowej, co spowoduje sztuczne zmniejszenie powierzchni sali sprzedaży - przewiduje szef POPiHN. Takie zjawisko miałoby doprowadzić do "pogorszenia ekspozycji oferty handlowej i pogorszenia konkurencyjności stacji paliw wobec innych obiektów handlowych, szczególnie w małych miejscowościach".

POPiHN postuluje, aby próg powierzchni w przypadku budynków stacji paliw ustalić w ostatecznej wersji rozporządzenia na poziomie innym, jak w przypadku innych obiektów handlowych, czyli 1000 mkw. Jako alternatywę Wieciech wymienia w piśmie do ministra próg na poziomie 500 mkw.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektowanymi przepisami, każde wydzielone w budynku pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci będzie musiało zostać wyposażone w umywalkę oraz wentylację spełniającą odpowiednie wymagania.

Planowany termin wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to 1 stycznia 2018 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony