REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Brak analizy wpływu zakazu handlu w niedziele na handel pozaspożywczy, logistykę i transport, brak logiki, niepełne dane, a także brak głosu organizacji branżowych eksperckich - to główne zarzuty, jakie pod adresem przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii raportu o skutkach ograniczenia handlu w niedziele kieruje Retail Institute.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Eksperci RI podkreślają, że rządowa analiza wpływu zakazu handlu w niedziele na gospodarkę zaskoczyłą ich "przede wszystkim fundamentalnymi brakami". - Po pierwsze: brak szerokiego spojrzenia na handel jako taki. Raport MPiT analizuje przede wszystkim rynek artykułów spożywczych, który stanowi ok. 50 proc. sprzedaży detalicznej w Polsce. Dla porównania, w analizach RI jest to raptem jedna z aż 19 różnych kategorii, które monitorujemy badając zachodzące na rynku zjawiska. Tym samym w raporcie MPiT nie widzimy wpływu zakazu handlu w niedziele na wyniki spółek: modowych, aptek, zdrowia i urody, elektroniki, artykułów dziecięcych, sportowych, etc. - argumentują eksperci.

Przedstawiciele Retail Institute zauważają też, że w rządowym raporcie nie wykorzystano analiz wpływu zakazu handlu na wyniki przedsiębiorstw rozwijających się na terenie ponad 500 centrów handlowych działających w Polsce. Znaczna część z tych firm prowadzi w centrach punkty usługowe lub zajmuje się handlem innym niż spożywczy.

Kolejny argument za nierzetelnością raportu resortu Jadwigi Amilewicz to "brak analiz i głosu organizacji branżowych i eksperckich, mających wiedzę i informacje na temat wyników branży handlowej tj.: POHID, Lewiatan, PRCH oraz Retail Institute". RI wskazuje też na "brak analiz wpływu nowego prawa na sektor transportowy oraz logistyczny, jak również rzetelnej analizy dot. zatrudnienia i tego kto zyskał, a kto stracił na nowej regulacji".

Eksperci zwracają też uwagę na brak wykorzystania w raporcie reprezentatywnych dla całego sektora przykładów. - Wskazanie doskonałych wyników firm: Żabka, Carrefour czy AmRest, które mają uzasadniać tezę o braku negatywnych skutków zakazu handlu w niedziele na kondycję firm uważamy za nieroztropne. Są to firmy, które w ciągu ostatnich lat przeznaczyły ogromne środki na rozwój i inwestycje, dzięki czemu, pomimo zakazu handlu w niedziele, nadal osiągają satysfakcjonujące wyniki - podkreśla Retail Institute.

Kolejne zarzuty RI wobec rządowego raportu to "brak logiki" oraz "wskazywanie na nieistniejące korelacje". - W naszej opinii zakazu handlu w niedziele nie jest ani najważniejszym ani nawet dominującym czynnikiem, który wpłynął na rozwój sektora eCommerce czy turystyki w Polsce. Eksperci Retail Institute nie wyjaśniają zjawisk makro i mikroekonomicznych pogodą – powoływanie się na nią uważamy za nadużycie, niezależnie od tego czy jest przyczyną domniemanych spadków czy wzrostów.

- W opinii Rady Ekspertów sześć wskazanych powyżej braków wystarczy, aby uznać publikację za niepełną i niewystarczającą do tego, aby dokonać rzetelnej oceny wpływu zakazu handlu w niedziele, a co za tym idzie, rekomendować utrzymanie lub cofnięcie zakazu handlu w niedziele - czytamy w stanowisku Retail Institute.

Czytaj także:
Centra handlowe mocno tracą na zakazie handlu w niedziele. Nowa analiza Retail Institute

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~tarko 13 ponad rok temu

  no wlasnie, ja mam wrazenie, ze te rzady to sie w ogole z obywatelami nie licza!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~borsuk 12 ponad rok temu

  zakupy to jeszcze najmniejszy problem, ale ilu osobom odebrano prace, ile studentow sobie nie moze dorobic.. no po co to komu bylo

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~alojzy34 11 ponad rok temu

  Oczywiście że ten zakaz to totalna głupota, jak można było coś takiego wprowadzić to do tej pory nie pojmuję. Ja mam duże problemy przez to że nie mogę zrobić zakupów w niedzielę, w tygodniu nie mam czasu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maziaja 10 ponad rok temu

  Ten zakaz jest nierzetelny jak wszystko co robi ten najgorszy od lat rząd. Trzeba ich pogonić, opozycja ma zamiar znieść ten zakaz, na szczęście.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karola 9 ponad rok temu

  Powinni przeprowadzić ankietę, aby zobaczyć ilu osobom ten zakaz nie leży! Wyniki ankiety powinni poważnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski, bo większość osób z tej ustawy nie jest zadowolona.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hania 8 ponad rok temu

  Zakaz handlu w niedziele sprawia, że w kraju, w którym mieszkam od urodzenia czuję się źle. Straciłam poczucie własnego bezpieczeństwa, nie odczuwam żadnej radości i satysfakcji z tego, że żyję w tym państwie. A wszystko przez tą ustawę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tadek985 7 ponad rok temu

  Nie podoba mi się, że rząd ustala kiedy mogę pójść na zakupy a kiedy nie. Mam nadzieję, że zakaz szybko zostanie zniesiony.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kaczka 6 ponad rok temuocena: 50% 

  ja tez zdecydowanie wolalabym zeby bylo jak dawniej, tylko mi zycie to zdezorganizowalo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mia 5 ponad rok temuocena: 50% 

  jak dla mnie to w ogole wprowadzenie tych niehandlowych niedziel jest nietrafione

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Muszka 4 ponad rok temuocena: 67% 

  Brak logiki to w ogóle wprowadzenie tego zakazu, małe sklepy w ogóle na tym nie zyskały. Wręcz przeciwnie, nasze dwa osiedlowe padły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kolo 3 ponad rok temuocena: 100% 

  "brak logiki" to jeden ze znaków rozpoznawczych tego rządu i jednocześnie najdelikatniejsze możliwe podsumowanie dotychczasowych "osiągnięć"... we wszystkich dziedzinach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prof 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Pan od statystyki zawsze powtarzał: to nie matematyka, wynik zależy od zadanego pytania i odpowiednio dobranej próby. Na pewno badania dotyczące ograniczenia handlu nie były przekrojowe, zbyt dużo czasu na to potrzeba. W rok się takich badań nie robi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bbbbb 1 ponad rok temuocena: 50% 

  A te prywatne instytucje są rzetelne(?) - przecież to są lobbyści, więc bronia wyłącznie swoich interesów

  oceń komentarz
do góry strony