REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

(fot. Pixabay CC0, montaż KK)

Starania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, odniosły skutek. Rząd wycofał się z pomysłu nazywanego potocznie „paragon przed płatnością”.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP ogłoszona została decyzja rządu o wycofaniu się z pomysłu wprowadzenia zasady, zgodnie z którą sprzedawca powinien wydać nabywcy paragon fiskalny jeszcze przed pobraniem zapłaty za towar lub usługę.

Decyzję ministra finansów z satysfakcją przyjęła także Polska Izba Handlu, komentując w mediach społecznościowych: „Paragon przed płatnością jednak zlikwidowany – jest potwierdzenie z Ministerstwa Finansów – i dobrze. Zwracaliśmy uwagę na nielogiczność tego zapisu jeszcze w 2018.”

Pomysł pojawił się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Finansów z 5 listopada 2018 r. Ministerstwo proponowało wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym kasjer powinien wydać paragon jeszcze przed uiszczeniem przez klienta opłaty za zakupy lub usługę. Takie rozwiązanie miało być kolejnym narzędziem do walki z szarą strefą, szczególnie w gastronomii.

Projekt od początku krytykowali eksperci, zwracając uwagę, że rozporządzenie może być niezgodne z prawem unijnym, a także krajowym, bowiem procedurę wydania paragonu opisuje m.in. ustawa o podatku VAT, a tej rozporządzenie nie może zmienić. Podkreślali także, że skomplikowałaby się kwestia reklamacji. Wskazywali też na trudności techniczne, związane ze zmianą oprogramowania kas fiskalnych.

Poważną komplikacją mogłaby być ponadto kwestia transakcji, których nie można sfinalizować, np. gdy okazuje się, że klient ma zablokowaną kartę płatniczą albo ma zbyt mało środków na koncie, o czym wcześniej mógł nie wiedzieć.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony