REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. Pixabay CC0)

Na pierwszy rzut oka decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej nie wpłynęła zanadto na tamtejszą gospodarkę. Bliższa analiza, przeprowadzona przez firmę Standard&Poor's pokazuje jednak, że zanim jeszcze Wielka Brytania opuściła Unię, jej gospodarka mogła stracić nawet 3 proc. PKB.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Tuż po referendum w sprawie Brexitu nastąpił krótkotrwały szok, ale wkrótce większość wskaźników opisujących kondycję gospodarki wróciły do normy. Wzrost gospodarczy w 2017 r. – pierwszym pełnym roku po referendum – wyniósł 1,8 proc., czyli tyle samo, co w roku referendalnym, którego pierwsza połowa upłynęła przed decyzją o Brexicie. Dopiero w 2018 r., gdy gospodarka urosła zaledwie o 1,4 proc., stało się bardziej widoczne, że jednak oczekiwanie na wyjście z Unii może spowalniać wzrost i powoduje, że Wielka Brytania zostaje w tyle za innymi krajami.

Analiza przeprowadzona przez S&P Global Ratings sugeruje, że w istocie brytyjska gospodarka weszła na niższą trajektorię niemal natychmiast po referendum. Co więcej, z szacunków wynika, że na koniec 2018 r. brytyjskie PKB było o 2,4 do 3,4 proc. niższe, niż byłoby, gdyby Brytyjczycy podjęli decyzję o pozostaniu we wspólnocie. Najważniejsze wyliczenia wskazują, że PKB było niższe o 2,9 proc.

Powyższe oznacza, że – licząc w cenach z 2016 r. – od referendum gospodarce brytyjskiej „przepadało” średnio 6,6 mld funtów kwartalnie. Zatem przez ostatnie 10 kwartałów średni poziom wzrostu PKB powinien wynosić ok. 0,7 proc. na kwartał, a nie 0,43 proc. – tyle wynosił faktycznie.

Analitycy S&P wskazują na dwa główne czynniki, powodujące spowolnienie. Pierwszy to wyższa inflacja, „importowana” do gospodarki za sprawą znacznego osłabienia funta brytyjskiego. Ponieważ Wyspiarze znaczną część towarów konsumpcyjnych importują – w tym także ponad połowę żywności – osłabienie funta uderzyło w prywatną konsumpcję.

Drugi czynnik to niepewność co do kształtu i formy Brexitu, która narastała w miarę upływu czasu i rozwoju wydarzeń, paraliżując zdolność biznesu do podejmowania decyzji gospodarczych, planowania przyszłych działań. To zaś przełożyło się na zmniejszenie inwestycji, obserwowane w 2018r.

Aby oszacować wpływ głosowania za Brexitem, analitycy skorzystali z udoskonalonej wersji narzędzia ekonometrycznego, znanego jako metoda Doppelgangera. Jest ona wykorzystywana do szacowania wpływu na gospodarkę lokalnych zdarzeń, takich jak akty terrorystyczne czy zmiana przepisów dotyczących sprzedaży wyrobów tytoniowych. Polega ona na porównywaniu różnych gospodarek, powiązanych ze sobą pod względem wskaźników ekonometrycznych.

W tym wypadku, ponieważ tylko Wielka Brytania podjęła decyzję o wyjściu z UE, możliwe było skonstruowanie „syntetycznego” obrazu brytyjskiej gospodarki w oparciu o wskaźniki pochodzące z innych krajów, wybranych do porównania i ustaleniu w ten sposób, jak radziłaby sobie Wielka Brytania, gdyby nie decyzja o Brexicie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony