REKLAMAJACOBS - baner główny - kawa jak z kawiarnii (marzec 2019)

(materiały prasowe)

W pierwszym procesie w sprawie złamania zakazu handlu w niedziele, wydanym 28 maja przez Sąd Rejonowy w Bartoszycach zapadł bezprecedensowy wyrok. Sąd uznał właścicielkę sklepu winną złamania zakazu handlu w niedziele, ale odstąpił od wymierzenia kary. Uzasadnienie wyroku zapewne da wiele do myślenia zarówno przedsiębiorcom, jak i prawodawcom i kontrolerom.

REKLAMAATLANTA - Bakal vintage - Belka w artykułach (marzec 2019)

Sąd Rejonowy w Bartoszycach II Wydział Karny uznał obwinioną A. Z. winną tego, że prowadząc działalność gospodarczą Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe (...) A. Z. w B., w niedzielę w dniu 18 marca 2018 r. w placówce handlowej – sklepie przy ul. (...) w B. wbrew zakazowi powierzyła dwóm osobom zatrudnionym wykonywanie pracy sprzedawcy.

Jednocześnie Sąd uznał, że w tym wypadku zasadnym jest odstąpienie od wymierzenia kary, której wysokość kształtować się mogła w granicach od 1.000 do 100.000 zł. W uzasadnieniu wyroku Sąd argumentuje następująco:

„Niewątpliwie obwiniona dopuściła się zarzucanego jej czynu motywowana chęcią osiągnięcia nielegalnego dochodu, co jednakże biorąc pod uwagę charakter prowadzonej przez nią działalności, nie może wymagać jedynie piętnowania. Jak wskazano, A. Z. od wielu lat prowadzi sklep spożywczo – monopolowy czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i zapewne w ten tylko sposób rywalizować może z coraz to mocniej naciskającą konkurencją w postaci chociażby supermarketów. Tym samym oczywistym jest, iż w wypadku zakazu handlu w niedziele i święta musiałaby liczyć się z utratą znacznej części dochodów, a co za tym idzie poszukiwanie przez nią możliwości zniwelowania ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. było dla niej niezwykle ważne.”

Dodatkowo Sąd zwraca uwagę na tryb i okoliczności uchwalania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wrzucając kamyczek do ogródka ustawodawcy:

„Należy zaznaczyć, iż ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta, uchwalona została w dość szybkim tempie, a jej wejście w życie nie zostało poprzedzone jakąkolwiek kampanią informacyjną, która chociażby w nieznaczny sposób wpływałaby na świadomość często nie mających zbyt wielkiego doświadczenia prawniczego przedsiębiorców, umożliwiając uniknięcia im nieprawidłowego interpretowania nowych przepisów, tym samym chroniąc ich od popełnienia nielegalnych zachowań” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 25

 • 21
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xxxxx 7 8 miesięcy temu

  Brak słów. Teraz wszyscy niech otwierają sklepiki w niedzielę i odwołują się od wyroków. Ciekawe jaki odsetek będzie umorzeń w stosunku do PISIORÓW a jaki do pozostałych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tlk 6 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Głupie prawo. Głupi wyrok. Głupi sklep.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sdr 5 8 miesięcy temuocena: 20% 

  Gdzie tu równość podmiotów wobec prawa? Dlaczego A.Z. ma mieć możliwość zarabiania w niedzielę, a markety nie? Sędziowski bolszewizm PiSu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nowak 4 8 miesięcy temuocena: 40% 

  To jakaś kpina a nie wyrok. Sędzia jak widać aktywnie zajmuje się polityką, zresztą jakby biedna pani przedsiębiorca chciała handlować to wystarczyłoby pofatygować dupsko i samemu stanąć za ladą. Kpina!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janekkat 3 8 miesięcy temuocena: 17% 

  Bzdura. Jak to nie zostało poprzedzone żadną informacją. Wszyscy o tym wiedzieli i co oznacza że szybko worowadzona. Jaki okres to krótko a jaki długo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~das 2 8 miesięcy temuocena: 67% 

  Brawo dla Pani sędzi! Odrobina rozsądku w gąszczu tej pisowskiej wszechobecnej głupoty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ddx 1 8 miesięcy temuocena: 73% 

  Brawo dla Sądu! Precz z KOMUNĄ!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony