REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL) - Baner Główny (marzec 2019)
 Sklep Topaz w Radzyniu Podlaskim

Sklep Topaz w Radzyniu Podlaskim (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim w sprawie supermarketu Topaz. Sąd uznał, że market może działać w każdą, także i niehandlową niedzielę, ze względu na uznanie go za część stacji paliw. Market ma łącznie około 1000 mkw. powierzchni.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

Topaz w Radzyniu Podlaskim obecny jest od 2007 roku. W tym też roku powstał budynek handlowo-usługowy, zaś rok później otwarta została stacja paliw płynnych. Obydwie działalności od początku prowadzone są w jednym budynku.

Z początkiem 2018 roku dokonano zmiany aranżacji wewnątrz budynku, skutkiem czego połączono pomieszczenie sprzedaży stacji paliw z pomieszczeniem sali sprzedaży w jedną całość. Zmianę w tym zakresie zatwierdziła Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszą niedzielę z zakazem handlu, tj. 11 marca 2018 roku, Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej przez Zbigniewa Paczóskiego w Radzyniu Podlaskim w celu oceny przestrzegania ww. ustawy w zakresie powierzenia pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu lub wykonywaniu czynności związanych z handlem w placówce handlowej w Radzyniu Podlaskim.

Państwowa Inspekcja Pracy wydała decyzję stwierdzającą nieprawidłowość polegającą na dopuszczeniu pracowników do pracy, w dniu którym obowiązywał zakaz handlu. Na Zbigniewa Paczóskiego nałożono karę finansową. Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim uniewinnił właściciela sieci sklepów Topaz od zarzuconego mu wykroczenia i w swoim wyroku z 8 listopada 2018 r. stwierdził, iż „zarówno stacja paliw, pomieszczenie stacji paliw i placówka handlowa stanową jedną całość będącą wynikiem jednego zamysłu budowlanego realizowanego etapami, połączoną szerszą komunikacją wewnętrzną na skutek modernizacji dokonanej w marcu 2018 roku. Skutkiem modernizacji było także wprowadzenie jednolitej struktury organizacyjnej i pracowniczej funkcjonującej w ramach sklepu na stacji paliw pod jednym adresem, dysponującej wspólnym parkingiem oraz wjazdem jak również wspólnymi instalacjami i system dostaw (…)”.

Dodatkowo, Sąd dokonując wykładni przepisów ustawy, tj. konkretnie art. 6 zawierającego katalog wyjątków placówek, w których można prowadzić handel w niedzielę, stanął na stanowisku, iż w tak definiowanym obiekcie budowlanym sklep na stacji paliw Topaz będzie wyłączony spod zakazu handlu.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim stwierdził, iż „(…) w świetle ustalonych okoliczności sklep na stacji paliw działający w Radzyniu Podlaskim w dniu 11 marca 2018 nie był objęty zakazem działalności handlowej, a tym samym nie było zakazane powierzenie pracownikom wykonywania w tej placówce pracy w postaci czynności związanych z handlem”. W związku z tym brak było podstaw do uznania, iż Zbigniew Paczóski jako pracodawca i przedsiębiorca prowadzący działalność pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Topaz dopuścił się wykroczenia polegającego na powierzeniu wykonywania pracy w handlu wbrew ustawowemu zakazowi.

Sklep na stacji paliw Topaz w Radzyniu Podlaskim to jedna z największych placówek handlowych w Polsce (ponad 1200 mkw. hali sprzedaży) otwarty dla klientów w każdą niedzielę.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony