REKLAMAATLANTA POLAND - BAKAL - ŚWIĘTA - BANER GŁÓWNY (GRUDZIEŃ 2019)

(fot. Pixabay CC0, montaż KK)

Sejm zakończył prace nad przepisami dotyczącymi wprowadzenia kas fiskalnych online – rządową nowelizacją ustawy o VAT oraz Prawa o miarach. Obowiązek wymiany tradycyjnych urządzeń na nowe rozpocznie się już od 1 maja 2019 r. W pierwszej kolejności obejmie branże narażone na wyłudzenie VAT, m.in. paliwową. Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

Nowe kasy online będą przesyłać do Centralnego Repozytorium Kas dane o dokonywanych transakcjach. Na ich podstawie fiskus będzie mógł ustalić m.in. wysokość podstawy opodatkowania, stawkę i kwotę należnego podatku czy przedmiot transakcji – rodzaj towaru lub usługi. Informacje przekazywane do CRK nie będą zawierać żadnych danych o nabywcy, z wyjątkiem numeru NIP, jeśli taki zostanie podany w trakcie transakcji.

Jak zaznaczył w trakcie debaty sprawozdawca projektu, poseł Wiesław Janczyk (PiS), kasy starego typu w przypadku większości branż będzie można wykorzystywać do wygaśnięcia ważności ich zezwoleń. Wyjątkiem będą branże „szczególnie narażone na nieprawidłowości w ewidencji".

Jeśli Senat nie wprowadzi do projektu istotnych zmian w tym zakresie, obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online będzie obejmował etapami poszczególne branże. Ze starych kas – z papierowym bądź elektronicznym zapisem kopii transakcji – tylko do 31 grudnia 2019 r. będą mogły korzystać warsztaty samochodowe i oponiarskie oraz stacje paliw; do 30 czerwca 2020 r. stacjonarne placówki gastronomiczne i hotelowe oraz sprzedawcy paliw stałych opałowych; do 31 grudnia 2020 r. firmy usługowe – zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness, gabinety lekarskie i stomatologiczne, kancelarie prawnicze oraz firmy budowlano-remontowe.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy – z wyłączeniem branż "narażonych na nieprawidłowości" – nadal będą mogli nabywać do prowadzenia ewidencji kasy fiskalne "offline" – do 30 czerwca 2019 kasy z papierowym zapisem kopii i do 31 grudnia 2022 r. kasy z zapisem elektronicznym. Ponieważ z tych kas można będzie korzystać do wygaśnięcia ich zezwoleń, które są wydawane na okres trzech lat, należy rozumieć, że w sklepach stosujących kasy z elektronicznym zapisem kopii można je będzie wykorzystywać nawet do końca 2025 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony