REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL) - Baner Główny (maj - czerwiec 2019)

(fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, lic. CC BY-2.0)

W piątek, 15 marca, do porządku obrad sejmu może zostać dodany punkt związany z rozpatrzeniem projektu ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych złożonego jeszcze w 2017 roku przez posłów Nowoczesnej. W ciągu najbliższych dni na pewno pod obrady nie trafi żaden projekt rządowy ani Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Jak wynika z opublikowanego przed chwilą ostatecznego harmonogramu prac obecnego posiedzenia sejmu (13-15 marca), z porządku obrad spadł wniosek o uzupełnienie harmonogramu o rozpatrzenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, chodzi o projekt przygotowany w listopadzie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

W harmonogramie pozostał jednak wniosek o wprowadzenie do porządku obrad rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych. To projekt ustawy przygotowany przez posłów Nowoczesnej, która zakłada zniesienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i jednoczesne wprowadzenie dwóch wolnych niedziel dla pracowników w handlu. Wniosek zostanie rozpatrzony ostatniego dnia posiedzenia, 15 marca.

Sygnał o możliwej rezygnacji z rozpatrzenia projektu partii rządzącej dał wczoraj, 12 marca, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. - Czekamy na ostateczną decyzję konwentu seniorów, ale prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta nie będzie rozpatrywany – powiedział "Rzeczpospolitej" Stanisław Szwed.

Rezygnacja z podjęcia tematu zmian w ustawie o ograniczenia handlu w niedzielę dotyczy obecnego posiedzenia. Tymczasem dziś rano przedstawiciele PiS poinformowali o organizacji dwóch dodatkowych posiedzeń sejmu: 3-4 kwietnia oraz podzielenia posiedzenia z 10-12 kwietnia na dwie części -11 i 12 kwietnia oraz 25 kwietnia. Podczas posiedzeń posłowie mają się zająć "piątką Kaczyńskiego", ale niewykluczone, że harmonogram zostanie rozszerzony o inne kwestie, jak np. ograniczenie handlu w niedziele.

O możliwym zajęciu się sprawą przez sejm informowaliśmy 7 marca. 12 marca odbyła się z kolei konferencja, współorganizowana przez rzecznika MŚP Adama Abramowicza oraz Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego - któremu Abramowicz przewodniczył, gdy jeszcze był posłem. Podczas cyklu prezentacji zwolennicy zakazu handlu w niedziele przedstawili swoje argumenty za jego utrzymaniem, a także dalszym rozszerzaniem. Przeczytaj więcej o konferencji.

Przypomnijmy, że przygotowany na jesieni przez PiS projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu sprowadza się do uszczelnienia zakazu, m.in. poprzez wprowadzenia kryterium tzw. przeważającej działalności do wyjątku od zakazu przewidzianego dla placówek pocztowych, z którego korzysta wiele sklepów sieci Żabka.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony