REKLAMADan Cake - Mlekovita (bułeczki) - baner główny (czerwiec 2018)
Na zdjęciu - środowe posiedzenie podkomisji do spraw rynku pracy

Na zdjęciu - środowe posiedzenie podkomisji do spraw rynku pracy (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy zajmowała się w środę tematem zakazu handlu w niedziele. Do właściwego rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy jednak nie doszło, ani nie dojdzie do niego na kolejnym posiedzeniu podkomisji, planowanym na maj.

REKLAMABinaria (eMIXIT) - Belka w artykułach_v.1

Na początku posiedzenia przewodniczący podkomisji, dawny działacz związkowy a obecnie poseł PiS Jan Mosiński, stwierdził, iż zanim projekt ustawy wróci do komisji, potrzebne będzie drugie posiedzenie podkomisji. Jednak po dwugodzinnej dyskusji, jaka miała miejsce w środę między posłami a przedstawicielami branży handlowej, Mosiński przyznał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że potrzebne będą nie dwa, a trzy-cztery posiedzenia.

- Byłem optymistą do czasu, kiedy nie spłynęły te wszystkie opinie - oznajmił, dodając, że najbliższego posiedzenia podkomisji należy spodziewać się za dwa tygodnie. Później Mosiński mówił, że prace wznowione zostaną podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Jak wynika z harmonogramu pracy Sejmu, będzie to za ok. 3 tygodnie (10-12 maja).

Mosiński twierdzi, że tak wiele posiedzeń podkomisji będzie potrzebnych do tego, aby wypracować jasne i klarowne przepisy ws. handlu w niedziele. - Proszę mnie nie posądzać, że celowo opóźniam prace nad projektem ustawy. Moją ideą jest, aby projekt ustawy był przygotowany tak, by nie budzić żadnych wątpliwości, m.in. na temat zgodności z konstytucją - mówił w środę szef podkomisji.

Zapytany przez redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl o to, kiedy ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele może zostać uchwalona przez Sejm, Mosiński odparł, że najprawdopodobniej na jesieni br. Obóz PiS wydaje się celować w to, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

- Powinno wystarczyć dwumiesięczne vacatio legis. Dwutygodniowe (zapisane w projekcie ustawy - dop. red.) odpada, tego się nie stosuje przy takiej deregulacji - powiedział Mosiński portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Podczas środowego posiedzenia podkomisji w zasadzie nie doszło do wymiany zdań na temat tego, ilu niedziel powinny dotyczyć przygotowywane przepisy. Gdy zapytaliśmy Mosińskiego o zdanie w tym temacie, odparł: "może dwie?".

W środę mieliśmy być świadkami dyskusji zatytułowanej "Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy". Tak naprawdę jednak debaty w tym zakresie było niewiele, dyskusja dotykała natomiast szeregu innych kwestii związanych z niedzielnym handlem.

Posiedzenie podkomisji rozpoczęło się od ponownej prezentacji propozycji "autopoprawek" do projektu ustawy przygotowanych przez NSZZ "Solidarność", o których pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl w lutym. Chodziło m.in. o wycofanie się z postulatu kary dwóch lat pozbawienia wolności za złamanie zakazu handlu w niedziele (zamiast tego zaproponowano karę finansową w wysokości do 10 proc. obrotu), poszerzenie katalogu wyjątków od zakazu (m.in. o punkty apteczne), wprowadzenie nowych definicji niedzieli i placówki handlowej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 18

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Norek 6 ponad rok temu

  Bujara niech nie buja, ze nie jest pewny, czy zapis wykluczający z wyjątków od zakazu franczyzę jest niekonstytucyjny - bo jest, i prawnicy już dawno wydali taką opinię, prof. Chmaj o tym pisał

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marek 5 ponad rok temu

  PiS wziął na celownik kolejną gałąź polskiej gospodarki: teraz małe sklepy franczyzowe, które nie będą mogły się otwierać w niedziele. Może Unia Europejska ich upomni, skoro głosów Polaków nie słuchają

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~elaa 4 ponad rok temu

  Kaczyński sam wykpił Solidarność za to, że chciała karać więzieniem właścicieli sklepów za handel w niedziele. Z pozostałymi zapisami, np. dzielącym sklepikarzy na tych franczyzowych i nie, też tak będzie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mry 3 ponad rok temu

  https://secure.avaaz.org/pl/pe...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mry 2 ponad rok temu

  Aż mi się coś robi, jak widzę takie traktowanie poslkich przedsiębiorców. PiS nie zdaje sobie sprawy, jaki armageddon dla polskiej gospodarki szykuje tą głupią ustawą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leonardo 1 ponad rok temu

  Pomysłu dla Pisu na nakazy i zakazy: 1) Uznanie przez naród przewodniej roli jedynie słusznej partii 2) Uznanie ustawą sejmową katastrofy w Smoleńsku za ......... 3) Zastąpienie sądów przez narodowo-patriotyczne komisje wybierane przez Jarosława ... 4) Nacjonalizacja (pisizacja)wszystkich czasopism, stacji radiowych i TV. 5)......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony