REKLAMAIveco - baner główny
Na zdjęciu - środowe posiedzenie podkomisji do spraw rynku pracy

Na zdjęciu - środowe posiedzenie podkomisji do spraw rynku pracy (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy zajmowała się w środę tematem zakazu handlu w niedziele. Do właściwego rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy jednak nie doszło, ani nie dojdzie do niego na kolejnym posiedzeniu podkomisji, planowanym na maj.

REKLAMAKONGRES FMCG - belka w artykułach

Na początku posiedzenia przewodniczący podkomisji, dawny działacz związkowy a obecnie poseł PiS Jan Mosiński, stwierdził, iż zanim projekt ustawy wróci do komisji, potrzebne będzie drugie posiedzenie podkomisji. Jednak po dwugodzinnej dyskusji, jaka miała miejsce w środę między posłami a przedstawicielami branży handlowej, Mosiński przyznał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że potrzebne będą nie dwa, a trzy-cztery posiedzenia.

- Byłem optymistą do czasu, kiedy nie spłynęły te wszystkie opinie - oznajmił, dodając, że najbliższego posiedzenia podkomisji należy spodziewać się za dwa tygodnie. Później Mosiński mówił, że prace wznowione zostaną podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Jak wynika z harmonogramu pracy Sejmu, będzie to za ok. 3 tygodnie (10-12 maja).

Mosiński twierdzi, że tak wiele posiedzeń podkomisji będzie potrzebnych do tego, aby wypracować jasne i klarowne przepisy ws. handlu w niedziele. - Proszę mnie nie posądzać, że celowo opóźniam prace nad projektem ustawy. Moją ideą jest, aby projekt ustawy był przygotowany tak, by nie budzić żadnych wątpliwości, m.in. na temat zgodności z konstytucją - mówił w środę szef podkomisji.

Zapytany przez redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl o to, kiedy ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele może zostać uchwalona przez Sejm, Mosiński odparł, że najprawdopodobniej na jesieni br. Obóz PiS wydaje się celować w to, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

- Powinno wystarczyć dwumiesięczne vacatio legis. Dwutygodniowe (zapisane w projekcie ustawy - dop. red.) odpada, tego się nie stosuje przy takiej deregulacji - powiedział Mosiński portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Podczas środowego posiedzenia podkomisji w zasadzie nie doszło do wymiany zdań na temat tego, ilu niedziel powinny dotyczyć przygotowywane przepisy. Gdy zapytaliśmy Mosińskiego o zdanie w tym temacie, odparł: "może dwie?".

W środę mieliśmy być świadkami dyskusji zatytułowanej "Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy". Tak naprawdę jednak debaty w tym zakresie było niewiele, dyskusja dotykała natomiast szeregu innych kwestii związanych z niedzielnym handlem.

Posiedzenie podkomisji rozpoczęło się od ponownej prezentacji propozycji "autopoprawek" do projektu ustawy przygotowanych przez NSZZ "Solidarność", o których pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl w lutym. Chodziło m.in. o wycofanie się z postulatu kary dwóch lat pozbawienia wolności za złamanie zakazu handlu w niedziele (zamiast tego zaproponowano karę finansową w wysokości do 10 proc. obrotu), poszerzenie katalogu wyjątków od zakazu (m.in. o punkty apteczne), wprowadzenie nowych definicji niedzieli i placówki handlowej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 13

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Leonardo 1 3 dni temu

  Pomysłu dla Pisu na nakazy i zakazy: 1) Uznanie przez naród przewodniej roli jedynie słusznej partii 2) Uznanie ustawą sejmową katastrofy w Smoleńsku za ......... 3) Zastąpienie sądów przez narodowo-patriotyczne komisje wybierane przez Jarosława ... 4) Nacjonalizacja (pisizacja)wszystkich czasopism, stacji radiowych i TV. 5)......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"