REKLAMADan Cake - Baner Główny (lipiec-sierpień 2018)

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

12 października 2017, 14:37

Na zdj. czwartkowe posiedzenie sejmowej podkomisji

Na zdj. czwartkowe posiedzenie sejmowej podkomisji (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

- Nie jest moją ambicją żeby naszą podkomisję opuściła ustawa już doskonała - powiedział na czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji jej przewodniczący Janusz Śniadek (PiS). Jak stwierdził, tak postąpił: wszystkie poprawki PiS przegłosowane pomimo licznych uwag Biura Legislacyjnego, posłów opozycji, organizacji branżowych, a nawet związkowców z NSZZ "Solidarność". Jakiekolwiek dalsze zmiany w projektowanej ustawie możliwe będą dopiero na kolejnym etapie prac w Sejmie, czyli na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

W trakcie czwartkowego posiedzenia podkomisji procedowane były formalnie poprawki obozu Prawa i Sprawiedliwości, o których pisaliśmy szczegółowo na portalu wiadomoscihandlowe.pl wczoraj. Tylko dwie z nich (kosmetyczne, przyjęte już w środę) nie wzbudziły kontrowersji. Do pozostałych poprawek uwagi miały wszystkie obecne na posiedzeniu zainteresowane strony. Nawet wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził, że nad częścią zgłoszonych uwag warto będzie pochylić się na kolejnym etapie prac w Sejmie.

Wiele wątpliwości wzbudziły m.in. nowe definicje zawarte w poprawkach, w tym definicja handlu i placówki handlowej. Alfred Bujara z "Solidarności" zaapelował, aby za placówki handlowe uznane zostały także centra logistyczne (wbrew temu, czego chce PiS). Polska Izba Handlu domagała się wyłączenia z tej samej definicji hurtowni, a Forum Polskiego Handlu zaproponowało uwzględnienie w tym miejscu również placówek cash&carry, tak aby nie mogły one obejść projektowanych przepisów. Formalnie żadna z tych poprawek nie została zgłoszona, a poseł Śniadek zapowiedział, że być może zmiany takie zostaną zaproponowane na etapie komisji.

Biuro Legislacyjne Sejmu przedstawiło uwagi dotyczące kwestii handlu internetowego. Zgodnie z poprawkami PiS, e-commerce ma być objęte zakazem handlu w niedziele, poza sklepami i platformami internetowymi, gdzie "sprzedaż ma charakter zautomatyzowany". Nie została uregulowana kwestia, przykładowo, aplikacji mobilnych. Od końcowych zapisów zależeć będzie, czy ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wymagałaby notyfikacji w Komisji Europejskiej. - Będziemy naradzać się z MSZ nt. przepisów o e-commerce - zapowiedział Janusz Śniadek.

Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zabrali głos w sprawie niektórych proponowanych przez PiS wyłączeń podmiotowych spod zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z przyjętymi w czwartek poprawkami, mają być 23 takie wyłączenia (pełna lista w naszym wczorajszym artykule). Wątpliwości Komitetu wzbudziła m.in. sprawa sklepów na dworcach kolejowych i autobusowych, centrów handlowych ulokowanych na dworcach kolejowych (za przykład podano Katowice), a także likwidacji limitu powierzchni dla sklepów na stacjach paliw (taki limit był początkowo przewidziany w obywatelskim projekcie ustawy).

Poseł Śniadek w zakresie sklepów ulokowanych na dworcach kolejowych przedstawił dość... nietypową opinię. Na uwagi z sali, że w niedziele funkcjonować będą mogły Biedronka i Rossmann na Dworcu Centralnym w Warszawie, odpowiedział, że być może powstanie rozporządzenie ministra (nie doprecyzował jakiego), w którym enumeratywnie wskazane zostaną sklepy na dworcach do zamknięcia w niedziele. Słowa te wywołały konsternację na sali.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 13

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Autocenzura 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Widać, że pisowcy juz opanowali ten portal bo jakakolwiek krytyka panów z lepszego sortu z Pisu nie jest publikowana.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jancik 1 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Na razie korzystamy z dobrej koniunktury na świecie i transferu kasy na konsumpcję. Nie ma inwestycji a pseudofachowcy od ekonomi z PISu koncentrują się na kontrolowaniu, zakazywaniu ,zastraszaniu a nie na tym jak zwiększyć inwestycje. Grozi nam stagnacja gospodarcza która przyjdzie szybciej niż się spodziewamy bo mamy jeszcze negatywny aspekt obnoiżenia wieku emerytalnego no i beztroskie wydawanie kasy na pensje dla Misiewiczów, propagandę pisu, limuzyny pisowskie i samoloty dla pisowców (3 miliardy PLN !!!!). No i jeszcze kosztują różne zabawki Antka Awiatora

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony