REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(Pixabay.com)

Biuro Legislacyjne Senatu krytycznie oceniło podwyższenie akcyzy na alkohol i papierosy od 1 stycznia. W opinii Senatu termin wprowadzenia zmian "rodzi niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów".

REKLAMA

Rządowa nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym przewiduje 10-proc. podwyżkę stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł. Według szacunków budżet ma zyskać po zmianach ok. 1,7 mld zł.

"Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z klauzuli demokratycznego państwa prawnego z art. 2 Konstytucji, której pochodną jest zasada ochronny zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynika konstytucyjna zasada dostatecznie długiego okresu pomiędzy ogłoszeniem a wejściem w życie ustawy" – zauważa Biuro Legislacyjne Senatu.

Chodzi o zachowanie vacatio legis, które ma umożliwić adresatom ustawy zapoznanie się z nowymi regulacjami prawnymi i pozwolić na dostosowanie się do zmieniającego się stanu prawnego. Według Senatu zmiany, które planuje rząd nie pozwalają na zachowanie odpowiedniego okresu między ogłoszeniem nowych przepisów a ich zastosowaniem.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony