REKLAMAFord - Banner Główny

Firma Emperia Holding i jej spółka zależna Stokrotka podpisały z bankami Santander Bank Polska i Bank Pekao S.A. dwie nowe umowy dotyczące finansowania działalności spółki. Wartość obu umów wynosi 349 mln zł.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE - BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.11.2019)
Kęstutis Gailius, dyrektor finansowy Stokrotki i członek zarządu Emperia Holding S.A.

Kęstutis Gailius, dyrektor finansowy Stokrotki i członek zarządu Emperia Holding S.A. (Grupa Maxima)

- Po tym, jak w ubiegłym roku Emperia Holding S.A. została przejęta przez Maxima Grupė, spółce udało się uzyskać korzystne warunki finansowania, co pokazuje zaufanie sektora bankowego do Emperii. Dodatkowe finansowanie będzie także wspierało strategię dynamicznego rozwoju firmy - mówi Kęstutis Gailius, dyrektor finansowy Stokrotki i członek zarządu Emperia Holding S.A.

Kęstutis Gailius dodaje, że długoterminowe zadłużenie finansowe Stokrotki pozostanie na niskim poziomie w porównaniu do innych graczy na rynku.

Santander Bank Polska udzielił Emperii Holding S.A. gwarancji bankowej w wysokości 198 mln zł. Bank zapewnił także linię kredytową w wysokości 20 mln zł na finansowanie kapitału obrotowego Stokrotki.

Na podstawie drugiej z umów finansowych, opiewającej na łączną kwotę 131 mln zł, Bank Pekao udzielił Stokrotce kredytu w wysokości 66 mln zł jako refinansowanie pożyczki zaciągniętej na zakup sieci sklepów detalicznych Sano, a także udzielił kredytu w wysokości 40 mln zł na finansowanie kapitału obrotowego oraz zapewnił linię gwarancyjną w wysokości 25 mln zł.

Zakup spółki Sano z 36 sklepami i rocznym obrotem o wysokości prawie 300 mln zł pozwolił na połączenie jej ze Stokrotka sp. z o.o. w pierwszym kwartale 2019 roku. Po przejęciu sieci Sano, Maxima Grupė – właściciel Emperia Holding S.A. – ma w Polsce w sumie ponad 550 sklepów różnych formatów i wielkości działających pod szyldem Stokrotka. Pracuje w nich już ponad 10 000 pracowników.

Maxima Grupė jest także właścicielem sieci handlowych Maxima (w krajach bałtyckich) i T-Market (w Bułgarii) oraz internetowego sklepu spożywczego Barbora działającego w krajach bałtyckich. W spółkach grupy pracuje ponad 40 000 ludzi.

W 2018 roku skonsolidowane przychody Maxima Grupė wzrosły w porównaniu z rokiem 2017 o 22,1% do 3,451 mld EUR, zaś skonsolidowana EBITDA wyniosła 223,6 mln EUR. Grupa zainwestowała przeszło 88 mln EUR w środki trwałe i otworzyła ponad 100 nowych sklepów na wszystkich rynkach, z czego większość w Polsce. W 2018 roku spółka zrealizowała emisję obligacji pięcioletnich o wartości 300 mln EUR.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 16

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~fan Mazgaja 7 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Aaaa to odejdź.. co cię tam trzyma??

  oceń komentarz
 • ~Aaaa 6 5 miesięcy temuocena: 80% 

  A gdzie w tym wszystkim jest pracownik stokrotki? Gdzie są jego potrzeby? Traktują nas jak wolny robocze, na każde skinienie ,pracując w bardzo małych składach personalych. Nie wystarczy 6 dni w tygodniu wysłać od4-10 palet towaru i mieć wszystko daleko w poważaniu,,bo ma być zrobione,, przerwy są tylko na liście do podpisania. Wymogi coraz większe A płaca prosi o pomstę do nieba....

  oceń komentarz
 • ~Pracownik 5 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Tylko co stego jak nie ma kto pracować. Stokrotka nie jest atrakcyjnym pracodawcą i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maxikaz 4 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Z artykułu jasno wynika, ze to nie środki na rozwój, a na sprzątanie po akwizycji, która okazuje się średnioudana. Wszyscy o tym w Lublinie wiedzą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fan Mazgaja 3 5 miesięcy temuocena: 80% 

  mnie bardziej ciekawi dlaczego wklepy Maxima na Litwie mają lepszy asortyment i są czystsze niż polskie Stokrotki?? dlaczego właściciel z Litwy nie inwestuje w asortyment i nie podnosi pensji w polskiej sieci?? Jazda na kredytach i gwarancjach spowoduje taki koniec jak w Alnie..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga117 2 5 miesięcy temuocena: 67% 

  A praciwnikow ktirzy pomoga mu spacic dlug ma w nosie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polak 1 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Moim zdaniem chca kupic Polo. Maja na to pieniadze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony