REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Kasy w sklepie Biedronka

Kasy w sklepie Biedronka (Materiały prasowe Jeronimo Martins)

Sieci detaliczne obawiają się, że mechanizm podzielonej płatności, który będzie obowiązkowy od listopada br., ograniczy możliwość zakupów klientom-przedsiębiorcom. POHiD proponuje, aby ze split payment wyłączyć transakcje B2B dokonywane na kasach rejestrujących w sklepach wielkopowierzchniowych.
 

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Split paymant będzie obowiązkowy dla faktur opiewających na kwoty o równowartości lub powyżej 15 tys. zł, na których wykazano transakcje sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W branży handlowej będzie to dotyczyć zakupu m.in. komputerów, konsol, aparatów cyfrowych, telewizorów, a nawet oleju rzepakowego.

Sieci zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji takie jak Biedronka i Lidl obawiają się, że zmiana przepisów odbije się również na ich działalności. Jak podaje POHiD, skala problemu jest spora. Z wliczeń organizacji wynika, że przez ostatnie pół roku przedsiębiorcy kilkanaście tysięcy razy dokonywali zakupów na kwotę powyżej 15 tys. zł.

Jarosław Derlatka, młodszy menedżer ds. podatków w sieci Biedronka powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl, że w przypadku gdy klient dokona zakupów o wartości powyżej 15.000 zł, a wśród nabytych towarów będą towary objęte tym obowiązkiem, zgodnie z wprowadzanymi przepisami, klient powinien dokonać płatności przelewem stosując mechanizm płatności podzielonej co, według nas, jest rozwiązaniem niemożliwym do zastosowania przez sklepy detaliczne.

Wprowadzone regulacje nie przewidują wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności ze względu z uwagi na miejsce dokonywania zakupu. Ministerstwo Finansów poinformowało redakcję „Pulsu Biznesu”, że jeśli nabywcą towarów wymienionych w załączniku 15 będzie podatnik podatku VAT i faktura dokumentująca tę transakcję będzie opiewała na wartość brutto powyżej 15 tys. zł, wówczas wystąpi obowiązek oznaczenia takiej faktury informacją „mechanizm podzielonej płatności”, a kwota odpowiadająca kwocie podatku VAT z tytułu nabycia towarów będzie podlegała rozliczeniu podzielonej płatności. 
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony