REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

(fot. Pixabay/CC0)

Whisky jest już tak popularna wśród Polaków, że detaliści nie zastanawiają się czy postawić ją na półce, tylko ile indeksów ma się tam znaleźć.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Mało jest alkoholowych kategorii, w których panuje równie duży optymizm. Rozwojowi kategorii sprzyja kilka czynników: wzrost zamożności polskiego społeczeństwa, trend premiumizacji, trend rozmaitości i chęć naśladowania zachodnich wzorców konsumenckich. Ponadto Polacy chcą, żeby alkohol, który piją, jakoś ich określał, coś o nich mówił; oczywiście, coś dobrego. A whisky mówi w zasadzie same dobre rzeczy, ponieważ zanim masowo pojawiła się w polskich sklepach, kojarzyła się głównie z luksusem, dobrym gustem, smakiem i stylem. Teraz, mimo że jest już produktem niemal powszechnym, jej postrzeganie niewiele się zmieniło.

W poszukiwaniu autentyczności

Fenomen whisky bierze się również stąd, że stoi za nią historia. Co istotne, jest ona autentyczna, a nie naprędce wymyślona przez marketingowca na potrzeby promocji. Jeśli więc na etykiecie jest mowa o nutach smakowych wynikających z określonego sposobu wytwarzania, to konsument – nawet ten mniej wyrobiony – będzie w stanie je rozpoznać. Inaczej mówiąc, producenci whisky nie składają obietnic bez pokrycia. Mają bowiem świadomość, że na dłuższą metę nie da się zwodzić konsumenta samymi opowieściami. Jeśli nie wyczuje on różnicy, to przestanie kupować... Tak się dobrze dla whisky złożyło, że żyjemy w czasach, kiedy autentyczność (także wódki, cydru, piwa…) jest cechą niezwykle poszukiwaną.

Większe wymagania

Nie byłoby jednak tak wielkiego sukcesu, gdyby nie to, że whisky trafiła w smak polskiego konsumenta. Rum, koniak, gin, tequila ani żaden inny alkohol z grupy brown spirits nie mają szans, żeby, tak jak whisky, podbić gust Polaków. Co istotne, smak whisky odgrywa dziś znacznie większą rolę niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ – jak podkreślają wszyscy branżowi eksperci – Polakom powoli przestają wystarczać najprostsze whisky blended (mieszanki). Konsumenci zaczynają szukać bardziej skomplikowanych doznań, dlatego ich zainteresowanie przenosi się na warianty single malt (wytworzone w jednej destylarni, z jednego słodu). To właśnie podkategoria single malt notuje obecnie największe wzrosty. Świadomi tych przemian producenci dostarczają na rynek więcej single maltów niż dawniej. Wiedzą bowiem, że konsument jest już wystarczająco wyedukowany, aby docenił ich walory.

Kup butelkę, dostaniesz szklankę

Większość rynku stanowią whisky szkockie, liczą się także irlandzka i amerykańska whiskey (nieco inna pisownia). Warto to wziąć po uwagę, planując udziały poszczególnych gatunków na półce. Jak również to, że najpopularniejszą wśród Polaków pojemnością jest butelka 0,7 l. Mniejsze opakowania sprzedają się gorzej – inaczej niż w przypadku wódki. Natomiast przed świętami kluczowym asortymentem są warianty prezentowe. Zwłaszcza w przypadku whisky obserwujemy wzrosty sprzedaży propozycji z tzw. wartością dodaną, wśród których dominują zestawy ze szklankami. Gadżet zazwyczaj jest tym ostatecznym impulsem, który skłania klienta do zakupu. Ekspozycja whisky zależy oczywiście od powierzchni. Jednak nawet w najmniejszej placówce musi się znaleźć choć jedna butelka tego trunku. Tam, gdzie miejsce na to pozwala, powinno być ich więcej. Ponieważ whisky uchodzi za trunek bardziej ekskluzywny niż wódka, na regale powinna stać nad nią. Ewentualnie na tej samej półce, co wódka premium. Jeśli chodzi o whisky klasy premium, powinna ona mieć własną półkę, u góry regału, żeby wpadała w oko. Dzięki takiemu ustawieniu klient – nawet jeśli nie przyszedł z zamiarem kupienia whisky – dowiaduje się, że w sklepie jest ten asortyment. To podnosi prestiż placówki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony