REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)
Zakaz utylizacji produktów niespożywczych może dotrzeć do Polski

Zakaz utylizacji produktów niespożywczych może dotrzeć do Polski (archiwum)

Francuzi chcą zakazać dużym sieciom handlowym i producentom wyrzucania niesprzedanych towarów niespożywczych. Zamiast na śmietnik, takie produkty jak odzież czy sprzęt AGD, będą musiały trafić do przerobienia lub zostać wyprzedane. Nad ustawą pracuje rząd francuski, ale pomysł może przenieść się na całą Unię Europejską, w tym na Polskę - informuje money.pl.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Zakaz niszczenia niesprzedanej żywności obowiązuje już we Francji i w wielu innych krajach UE. Obostrzenie może zostać rozszerzone na produkty niespożywcze. W tej chwili sklepy znad Sekwany o powierzchni powyżej 400 mkw. przekazują niesprzedaną żywność organizacjom charytatywnym. Po wprowadzeniu nowych przepisów, zalegające w magazynach odzież, buty czy artykuły gospodarstwa domowego trzeba będzie wyprzedać lub przetworzyć. 

Nowe prawo ma być wprowadzane stopniowo, począwszy od 2021 r. do 2023 r., ale niektóre źródła podają, że nowe przepisy o gospodarce cyrkularnej mogą wejść w życie już z końcem roku.  Projekt na razie musi przejść przez proces legislacyjny. Na początku lipca odbędą się obrady Rady Ministrów w tej sprawie, następnie ustawą zajmie się Zgromadzenie Narodowe, a później Senat. 

O planach rządu francuskiego do tej pory mówiło się nieoficjalnie. Doniesienia obostrzenia przepisów potwierdził premier Edouard Philippe. We Francji wyrzuca się i niszczy artykuły nieżywnościowe o wartości ponad 600 mln euro. Pięć razy mniej przekazywane jest w formie darowizn. 

Inicjatywa ustawodawcza rozpoczęła się na początku 2019 r. Telewizyjny program "Kapitał", emitowany w kanale M6, ujawnił praktyki Amazona. Największa platforma handlowa na świecie w tajemnicy zniszczyła we Francji w 2018 r. ponad 3 mln niesprzedanych towarów, należących przeważnie do partnerów handlowych, korzystających z magazynów spółki. Sprawą marnotrawstwa zbulwersowali się francuscy politycy.

Czytaj więcej na money.pl.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony