REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Premier Mateusz Morawiecki będzie musiał zająć stanowisko w sprawie tego, czy jego zdaniem Wielki Piątek powinien być w Polsce dniem wolnym od pracy. Interpelację w tej sprawie złożył Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej, minister zdrowia w okresie od czerwca do listopada 2015 r.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Czy rząd polski zamierza wprowadzić wzorem innych państw Unii Europejskiej dzień wolny od pracy w Wielki Piątek? - pyta Zembala. Przypomina, że w przeszłości podejmowana już była inicjatywa, aby ustawić wolne w ten dzień - Małgorzata Kidawa-Błońska składała interpelację w tej sprawie w 2008 r.

Zdaniem Mariana Zembaly, Wielki Piątek powinien być dniem "zadumy, rozwagi i podejmowania zobowiązań dla innych". - Takie święto spojrzenia do przodu, co ja, co każdy z nas może zrobić dobrego dla innego człowieka - ocenia, podając jako argument to, iż społeczeństwo polskie "w większości jest wyznania katolickiego, a i chrześcijanie innych obrządków również stanowią istotną część naszego narodu".

Zembala wylicza, że Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu europejskich krajach, m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 r.). Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 r.).

- Dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka. Oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i zwrócą się do Niego - napisał Zembala w interpelacji. - W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa - dodaje były minister zdrowia.

Poseł PO przywołuje wyniki badań CBOS, które pokazują, iż 56 proc. obywateli Polski uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Zembala przypomina także sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" z 2009 r. - 57 proc. respondentów uznało wówczas, iż Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy.

- Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się. pięknym tego przykładem jest tzw. porozumienie wielkopiątkowe przyjęte 10 kwietnia 1998 r., które zakończyło 30-letni konflikt zbrojny w Irlandii Północnej. To porozumienie zawarte prawie 10 lat temu powstrzymało przemoc i przełamało przekonanie o nieuchronności i nierozerwalności konfliktu - podkreśla Marian Zembala.

Jak podkreśla poseł PO, obecnie w Polsce prawo do uzyskania dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek (zamiana na inny dzień) przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (od 13 maja 1994 r.), Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i Kościoła Chrześcijan-Baptystów (od 30 maja 1995 r.) oraz Kościoła Zielonoświątkowego (od 1997 r.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~HK 5 ponad rok temu

  Tak durnej argumentacji dawno nie słyszałam. W Wlk Piątek będziemy sie godzić i w zadumie na bliźniego spoglądać, a resztę roku możemy sobie łby urywać? Pomijam kwestie ekonomiczne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamil 4 ponad rok temu

  @Anna1977 A co mnie obchodzą jakieś tradycje protestanckie czy katolickie jak jestem agnostykiem czyli nie widzę żadnych dowodów na istnienie Boga. Widać całą obłudę pisowców - przecież zakaz handlu w Niedzielę miał być dla pracowników handlu a nie dla kleru i jego tac z kasą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zamknąć sklepy przez cały rok 3 ponad rok temu

  Dlaczego pis ugiął sie przed Merkel i zakazał handlu w niedzielę niemieckim zwyczajem ? U sąsiadów Polski (poza Niemcami) nie ma takich zakazów. Ale Merkel wiedziała do czego zmusić rząd Kaczyńskiego. Dzięki temu zakazowi miliardy euro wydawane przez Niemców w niedziele w Polsce zostaną w Niemczech.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wkurzony 2 ponad rok temuocena: 100% 

  I słusznie... Jeszcze Wielki czwartek, sobotę pomoc. Pt a nd. Żeby się duchowo przygotować, i parę innych też by się przydało. Wolne niedziele wraz z wcześniejszymi wolnymi to 31 dni w roku... Cały miesiąc.. a ZUS do góry, prąd do góry, uposażenie pracownika do góry... Ile można.....???????!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna1977 1 ponad rok temuocena: 50% 

  W Kosciele katolickim nie ma tradycji swietowania Wielkiego Piatku jako dnia wolnego co innego w religiach protestanckich. Mamy już optymalna ilość świąt i nie ma już tutaj co zmieniac bo bedzie tego za duzo. Akurat popieram wprowadzenie zakazu handlu w niedziele tak uwazam, ze nie ma juz co majstrowac przy ilosci wolnych dni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony