REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Nowy, samoobsługowy Carrefour Express (fot. materiały prasowe, Carrefour)

Nowy, samoobsługowy Carrefour Express (fot. materiały prasowe, Carrefour)

Strona 2 z 2
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

– Ewidentnie mamy do czynienia z fazą eksperymentów – dla sieci sklepów istotne jest opanowanie technologii i aplikacji, przetestowanie ich w rzeczywistym środowisku miejskim, wyeliminowanie błędów. Z punku widzenia konsumenta, nie widać tu szczególnej wartości dodanej, biorąc pod uwagę, że sklepy bezobsługowe nie są tańsze, asortyment jest ograniczony, a bariera do pokonania – spora. Dla sieci sklepów jest to jednak cenna lekcja: w jakich lokalizacjach i kiedy sklepy bezobsługowe osiągają najlepsze wyniki? Czy możliwe jest przeniesienie zastosowanej technologii na większe formaty? Jakie kategorie produktów najlepiej pasują do sklepów bezobsługowych? Jakie są rzeczywiste koszty prowadzenia takiego sklepu? – wylicza szefowa firmy Inquiry.

Zdaniem menedżerki, powodzenie sklepów bezobsługowych zależy od czynników związanych ze specyfiką danego rynku. Taki sklep staje się atrakcyjnym rozwiązaniem tam, gdzie występują wysokie koszty pracy i trudności z pozyskaniem pracowników – a więc m. in. właśnie w Polsce. Sklepy bezobsługowe mogą się w naszym kraju sprawdzić również w specyficznych lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dworce czy lotniska.

– Przykład kas samoobsługowych pokazuje, że klienci po trochu przyzwyczajają się do coraz dalej posuniętej samoobsługi. Niemniej zakupy w bezobsługowych sklepach to dziś wciąż egzotyka i wcale nie jest jasne, czy taki będzie handel przyszłości. Jedno jest pewne – dotychczasowe modele biznesowe przestają się sprawdzać, a nowe jeszcze nie powstały. Sieci handlowe muszą testować różne rozwiązania, jeśli myślą o utrzymaniu pozycji w przyszłości. Tak też należy rozumieć funkcję nowego sklepu Carrefour Express 24/7 – podsumowuje Agnieszka Górnicka z Inquiry.

Także Bartosz Bolecki, starszy analityk rynku detalicznego w firmie PMR, nie rozpatruje nowej placówki Carrefoura w kontekście vendingu, ale raczej jako kolejny test formatu sklepu bez obsługi.

– W tym momencie na polskim rynku takie próby lub plany podjęło już kilku graczy. Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie całkowicie zautomatyzowany sklep Take&Go w Poznaniu, ale mamy także bezobsługowe – w nocy, niedziele i święta – sklepy sieci Bio Family Supermarket. Podobne plany ma m.in. Żabka. Moim zdaniem sklep Carrefoura to kolejny tego typu test, tylko ten akurat opiera się o maszyny vendingowe, a nie o skomplikowaną technologię i rozwiązania cyfrowe, jak np. Take&Go czy planowany sklep Żabki. Biorąc pod uwagę bardzo niskie bezrobocie – a więc coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników i rosnące koszty pracy – a także bardzo powszechne w Polsce stosowanie płatności kartą czy innych płatności bezgotówkowych oraz rosnącą popularność m-commerce, należy się spodziewać, że takich prób ze strony sieci spożywczych będzie więcej. Do tego samego trendu należy zaliczyć coraz powszechniejsze stosowanie kas samoobsługowych, również w dyskontach czy nawet sklepach na terenach wiejskich, a także rozwiązania typu Scan&Go czy Scan&Shop umożliwiające samodzielne skanowanie produktów czy to za pomocą dedykowanych urządzeń czy aplikacji mobilnych – uważa Bartosz Bolecki z PMR.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~KK 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Słownik PWN wystarczy? Definicja: menedżerka to kobieta zarządzająca częścią firmy, przedsiębiorstwa, działem, grupą ludzi itp. /odpowiednik męski: menadżer; menedżer/dopuszczalne formy: menedżerski, menadżerski, managerski • menedżersko, menadżersko • menedżerka, menadżerka • menedżerstwo, menadżerstwo • menedżerować, menadżerować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pozhoga 1 5 miesięcy temuocena: 0% 

  "Zdaniem menedżerki" Nie ma takiego słowa jak ,,menedżerka". A właściwie jest - oznacza pewną dziedzinę ludzkiej aktywności. Ale nie osobę. Tak oto nachalna feminizacja prowadzi do kompromitujących błędów językowych. Może warto zatrudnić korektora (a jeśli jest to zmienić na lepszego) ? Albo chociaż zajrzeć do Słownika Języka Polskiego zanim się opublikuje tekst ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony