REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Sklep Carrefour Urban Life w Mediolanie

Sklep Carrefour Urban Life w Mediolanie (mat. prasowe Carrefour)

Położone w dzielnicach mieszkaniowych i centrach małych miejscowości sklepy convenience będą rozszerzać ofertę rozmaitych usług niezwiązanych z handlem, aby przyciągać różne grupy klientów. W ten sposób będą stopniowo przekształcać się w miejsca spotkań okolicznych mieszkańców – prognozuje Planet Retail.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

W raporcie „Global Convenience Retailing” firmy Planet Retail RNG znajdujemy przykłady nieszablonowych rozwiązań, których celem jest rozszerzenie pozahandlowej oferty sklepów convenience i przyciągnięcie klientów o różnych potrzebach i oczekiwaniach. Niektóre z tych rozwiązań już się sprawdziły i są one wprowadzane na coraz szerszą skalę. Inne to pionierskie eksperymenty, rozwiązania testowane w pojedynczych lokalizacjach.

Wszystkie nowatorskie rozwiązania mają wspólny cel – zachęcić do odwiedzin sklepu różne grupy konsumentów i zatrzymać ich na dłużej. Zazwyczaj sklepy organizują wydzieloną przestrzeń, służącą określonym celom czy umożliwiającą zaspokojenie konkretnych potrzeb. W ten sposób sklepy convenience oferują wygodne miejsce spotkań ludzi o wspólnych zainteresowaniach – czy będzie to miejsce do co-workingu, sala fitness, punkt gastronomiczny, mini-przedszkole, kącik do obsługi osób starszych czy nawet… pralnia samoobsługowa.

We wszystkich prezentowanych niżej rozwiązaniach pionierami i liderami są sieci japońskie, choć jest też sporo analogicznych przykładów rodem z Europy. Większość z nich ma z założenia cel biznesowy – chodzi o przyciągnięcie i zatrzymanie na dłużej konsumenta, a w rezultacie zwiększenie sprzedaży. Niektóre pomysły – takie jak choćby sala fitness, służą ponadto zwiększeniu sprzedaży produktów wysokomarżowych, takich jak napoje energetyczne.

Usługi dla osób starszych

Sieć Lawson w dziewięciu wybranych sklepach w Japonii zorganizowała wydzielone stoiska dedykowane dla osób starszych. Są na nich wyeksponowane głównie towary przeznaczone do pielęgnacji osób w podeszłym wieku. Personel jest przeszkolony w obsłudze takich osób, a dodatkowo w ramach tych stoisk zorganizowane są punkty konsultacyjne dla osób opiekujących się najstarszymi członkami rodziny.

Rekreacja

Sieć FamilyMart zadebiutuje w 2018 r. z konceptem sklepu convenience połączonego z czynnym całodobowo centrum fitness. W przylegającym do sklepu pomieszczeniu – może się też ono mieścić na piętrze pawilonu handlowego, nad sklepem – zorganizowana będzie sala z urządzeniami do gimnastyki. Sieć liczy na znaczny wzrost sprzedaży produktów wysokomarżowych, takich jak napoje funkcjonalne, odżywki, batony proteinowe czy zdrowe przekąski.

Punkty gastronomiczne

Ten znany już szerzej koncept wprowadzono m.in. do sklepu convenience formatu Carrefour Express Urban Life w Mediolanie (tutaj znajdziesz opis i obejrzysz galerię zdjęć). W odróżnieniu od klasycznych kącików gastronomicznych punkt zwany food hub oferuje kilkanaście miejsc siedzących przy stolikach, a w ofercie ma nie tylko gotowe przekąski, ale także wybór dań obiadowych, przygotowywanych na miejscu, w niewielkiej kuchni.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony