REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV Euro AGD

Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV Euro AGD (materiały prasowe Euro-net)

Strona 3 z 3
REKLAMA

Jakie znaczenie mają oceny produktów i porównywarki cenowe? 

Każdy z nas próbuje skracać proces decyzyjny, więc idziemy do kogoś, kto się zna, używał danego sprzętu lub do sprzedawcy, który daje rekomendację. Gdy pojawiła się możliwość opiniowania w Internecie, ten element został przeniesiony do świata online. Teraz duża liczba ocen pozytywnych wpływa na sprzedaż produktu i jeszcze bardziej dramatycznie na sprzedaż wpływa duża liczba ocen negatywnych. A czasem jest w stanie całkowicie zablokować sprzedaż. Dla konsumenta to fantastyczne narzędzie, pod warunkiem że system opiniowania jest dobry, a kryteria – kontrolowane.

W ekonomii istnieje takie pojęcie, jak asymetria informacyjna. Kiedyś, aby porównać ceny produktów, klient musiał jechać do innego sklepu, a nawet do innego miasta. Sprzedawca miał więcej informacji niż konsument. Internet i porównywarki to wyrównały. Jedną z konsekwencji jest obniżenie marży, bo nie istnieje już nierównowaga informacyjna, sprzedawca i konsument bazują na tych samych danych, mają tę samą wiedzę o cenach i parametrach produktów. 

Czy prowadzi to do wojen cenowych? 

Prowadzi to do tego, że ceny są atrakcyjne dla konsumenta. Wojny cenowe były zawsze, nawet wówczas, gdy nie było porównywarek. Jeśli cena nie jest głównym kryterium zakupu, trzeba zaoferować lepszy serwis, podnieść wartość usługi. Konsument jest coraz bardziej świadomy, potrafi docenić jakość. Rozumie, co dostaje w zamian za naszą usługę i w tym porównaniu wypadamy bardzo dobrze. Musimy planować tak, aby być najlepszym.

W branży elektroniki istnieje ryzyko konkurowania ceną. Co należy zrobić, aby porównywarki cen były sprzymierzeńcem, a nie wrogiem?

Porównywarki są ostatnim krokiem procesu decyzyjnego i nie nadawałbym im tak ogromnego znaczenia. Na naszym rynku funkcjonują duże firmy. W tej chwili konkurencja cenowa jest ogromna, ale wyłącznie element ceny nie jest wyznacznikiem sukcesu. Ciężko jest osiągnąć wyraźną przewagę rynkową, bazując tylko na niskich marżach. Porównywarki powodują, że ceny na rynku wyrównują się, a do głosu coraz mocniej dochodzą inne czynniki. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony