REKLAMAMLEKOVITA - Święta Śmietanka - Baner Główny (14-19.12.2019)

(fot. Pixabay CC0)

W drugim kwartale 2019 r. Polska odnotowała największy, spośród 9 przebadanych rynków, spadek liczby odwiedzin klientów w sklepach detalicznych. Fakt ten należy wiązać przede wszystkim z zakazem handlu w niedziele – najnowsza edycja raportu ShopperTrak’s European Shopper Trends.

REKLAMA

Liderami w zakresie wzrostu ruchu w placówkach detalicznych okazały się Włochy, Portugalia i Niemcy. We wszystkich trzech krajach głównym czynnikiem wzrostu był późny termin świąt Wielkanocy, który wydłużył zainteresowanie konsumentów zwiększonymi zakupami. Włoscy detaliści skorzystali ponadto na dobrej pogodzie w czerwcu, wzmożonym ruchu turystycznym oraz poprawie nastrojów miejscowych konsumentów.

Francji w dalszym ciągu nie sprzyjały niepokoje polityczne, w tym protesty „żółtych kamizelek”, które wpływały na ruch w sklepach. Są jednak szanse na to, że wprowadzane w tym krraju reformy podatkowe przełożą się na większą ochotę Francuzów do zakupów.

Irlandia i Wielka Brytania wciąż trwały w niepewności związanej z ostatecznym rozstrzygnięciem kwestii Brexitu.

Polska spadła na najniższe miejsce zestawienia. W naszym kraju w II kw. 2019 r. odnotowano spadek frekwencji o -5 proc. rok do roku – był to największy spadek spośród badanych krajów. Autorzy raportu wiążą ten trend z zakazem handlu w niedziele. Wskazują na to dane z maja, gdy w ujęciu rok do roku spadek wyniósł aż -7,4 proc., co spowodowane było faktem, że w maju 2019 r. mieliśmy tylko jedną niedzielę handlową, a rok wcześniej – dwie.

Analitycy ShopperTrack zwracają jednak uwagę, że spadek liczby odwiedzin sklepów nie powoduje spadku sprzedaży – w maju 2019 r. była ona wyższa o 7,3 proc. w stosunku do maja poprzedniego roku. Według danych Focus Economics, w tym okresie odnotowano w Polsce wzrost sprzedaży m.in. mebli, elektroniki, kosmetyków i motocykli. Firma ta prognozuje, że prywatna konsumpcja wzrośnie w Polsce w całym 2019 r. o 4,1 proc.

W raporcie wykorzystano unikalne dane o ruchu klientów w sklepach, zbierane w ramach barometru ShopperTrak’s European Retail Traffic Index w dziewięciu krajach Unii Europejskiej. Badanie objęło sklepy, ulice handlowe oraz galerie handlowe. Dane dotyczą drugiego kwartału 2019 r. i porównują ruch w sklepach w ujęciu rok do roku.

Firma ShopperTrack korzysta z systemu Sensormatic Solutions, który zbiera dane z ponad 1,5 mln urządzeń i rejestruje ok. 40 mld wizyt klientów w sklepach rocznie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~1234 2 4 miesiące temu

  @adamm kamyczek chyba do twojej kupki, uważaj bo zatwardzenie boli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adamm 1 4 miesiące temuocena: 0% 

  małym kamyczkiem do kupki może być również opowiadanie się koncernów po stronie promowanych ideologii, mocno rozbieżnych z naszą kulturą i tradycją, np Ikea...Polacy są mimo wszystko konserwatywni i bardzo dobrze!

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony