REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )
Takie recyklomaty staną na ulicach Warszawy

Takie recyklomaty staną na ulicach Warszawy (fot. Agata Kinasiewicz)

Na ulicach Warszawy staną recyklomaty ułatwiające segregację opakowań po napojach. Jednak już niedługo to centra handlowe i sieci sklepów mogą być punktami, gdzie odbywać się będzie selektywna zbiórka odpadów. Władze miasta toczą rozmowy z sieciami handlowymi.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Maszyny do segregacji odpadów staną przy urzędach dzielnic (Ursynów, Wilanów), na miejskich skwerach, czy przy domach kultury. To bardzo innowacyjne – nawet w skali światowej – rozwiązanie, które pozwala zbierać odpady, zgniatać je, a następnie automatycznie informuje o tym, kiedy zbiorniki są pełne i trzeba je opróżnić. Mieszkańcom wrzucającym puszki oraz plastikowe i szklane butelki w zamian oferowane są punkty i zniżki w Multikinie, sieci kawiarni Costa Coffe czy teatrach. Jeśli się sprawdzą, zapewne pojawi się ich więcej. Ale czy ktoś będzie specjalnie jeździł z zebranymi puszkami i butelkami pod urząd miasta lub do Parku Fontann nad Wisłę, żeby wrzucić je do recyklomatu?

Wielu osobom naturalną przestrzenią, w której stać powinny recyklomaty, wydają się okolice sklepów, centra handlowe – miejsca, w których kupujemy produkty zapakowane w plastik, metal czy szkło. To optymalne rozwiązanie, które pod uwagę brały władze Warszawy, jednak obecny system prawny je uniemożliwia. - Odpad, który jest wrzucany do takiego urządzenia, jest odpadem, który musi być przetwarzany przez właściciela terenu. I tu się zaczyna problem, bo właściciel musi mieć specjalną zgodę, żeby te odpady zagospodarować. Dlatego dopóki nie zmienia się przepisy i nie wejdzie system kaucyjny, tego typu urządzenia będą stały tylko w przestrzeni publicznej – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Oczywiście właściciel terenu może wziąć na siebie odpowiedzialność za uzyskanie zgody na zbiórkę i przetwarzanie tych odpadów, ale jest to nieopłacalny i długotrwały proces. Kiedy recyklomat stoi na terenie publicznym, zagospodarowaniem odpadów zajmuje się miasto. Sytuacja może ulec zmianie, kiedy w życie wejdzie system kaucyjny i zmienią się przepisy.

Jednak niezależnie od recyklomatów, władze Warszawy toczą dyskusje z sieciami handlowymi, aby włączyć je w zbiórkę odpadów. - Nie ukrywam, że rozmawialiśmy z kilkoma dużymi operatorami. Tam się pojawią trochę inne rozwiązania, punkty selektywnej zbiórki, natomiast nie będą to recyklomaty – zdradza Michał Olszewski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ktośtamnapewno 1 10 miesięcy temu

  Już w jednym mieście na K znanego z smoka wawelskiego wycofali bo nikt nie chciał tego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony