REKLAMAJACOBS - PRIMA - Baner Główny (04-18.02.2019)
Centrum logistyczne Amazona w San Fernando de Henares w Hiszpanii

Centrum logistyczne Amazona w San Fernando de Henares w Hiszpanii (fot. By Álvaro Ibáñez from Madrid, Spain (Amazon España por dentro) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], vi)

Kontrola PIP w polskich magazynach Amazona ujawniła liczne nieprawidłowości. Związki zawodowe walczą o poprawę warunków pracy w firmie i liczą na wsparcie rządzących. Koncern odpiera zarzuty i przekonuje, że każda firma ma wymagania odnośnie wydajności – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Przeprowadzona w kwietniu kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała szereg uchybień – brak krzesełek dla pracowników, brak kasków ochronnych w przypadku niektórych pracowników, którzy powinni je nosić, brak wody w saturatorach. Przeprowadzone przez PIP badania wykazały ponadto, że zatrudniona w magazynie kobieta zużywa ponad 9400 kJ energii na zmianę roboczą, czyli prawie dwa razy więcej, niż wykazały badania zrobione na zlecenie Amazona – czytamy w serwisie DGP.

Amazon przekonuje, że zlecił pomiary certyfikowanej firmie, która ustaliła, że wydatek energetyczny jest w granicach norm. Firma argumentuje też, że gdyby narzucała pracownikom nierealistyczne cele, to przy obecnej sytuacji na rynku pracy musiałaby zamknąć biznes, bo wszyscy zatrudnieni odeszliby do konkurencji. Tymczasem zespół liczy 14 tys. stałych pracowników.

Dziennik Gazeta Prawna relacjonuje konkretne przykłady złych warunków pracy, podawane przez pracowników Amazona. Opowiadają oni m.in. o systemie motywacyjnym, polegającym na tym, że lider zespołu chowa między paczkami bony o wartości 100 zł, zdobywane przez tego pracownika, który je znajdzie. Taki system wywołuje wyścig i śrubuje wyniki wydajności.

Z drugiej strony pracownicy są stale monitorowani przez system informatyczny, pozwalający na bieżąco oceniać wydajność. Pracownicy, którzy nie wyrabiali norm, byli karani naganami, a w końcu zwalniani. Normy były jednakowe dla wszystkich, także dla zatrudnionego w firmie 70-latka, pana Jacka, który jednak szybko otrzymał wypowiedzenie, bo norm nie wyrabiał.

Jak informowały wiadomoscihandlowe.pl, pracownicy Amazona, wspierani przez działający w firmie związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, pozywają firmę przed sądami pracy we Wrocławiu i Poznaniu. Obecnie w sądach pracy pierwszej i drugiej instancji toczy się 12 postępowań przeciwko Amazonowi. Najnowsza sprawa zakończyła się nieprawomocnie wyrokiem korzystnym dla byłej pracownicy firmy, której zasądzono odszkodowanie w wysokości jednego wynagrodzenia, czyli 2300 zł. Postępowanie toczy się dalej w zakresie dodatkowej odprawy.

Inne sprawy – wszystkie w toku – dotyczą wypowiedzeń spowodowanych nierealizowaniem norm, kar za udział w zorganizowanym proteście, a także nieskonsultowania ze związkiem przyczyny wypowiedzenia oraz nagan za opuszczenie stanowiska pracy z powodu pójścia do toalety czy realizowania działalności związkowej.

Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl prosiła Amazona o komentarz w sprawie procesów przed sądami pracy, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony