REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

HANDEL I DYSTRYBUCJA

PRAWO I FINANSE

 

31 marca 2020, 14:06

(fot. wiadomoscihandlowe.pl/zdjęcie ilustracyjne)

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zaapelowali w poniedziałek 30 marca w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz o wprowadzenie nowych regulacji prawnych określających procedury bezpieczeństwa w handlu detalicznym, hurtowym, magazynach i centrach logistycznych, w tym świadczących usługi dla e-handlu, w związku z pandemią koronawirusa.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Tydzień wcześniej "Solidarność" postawiła ultimatum sieciom handlowym i żądała zaostrzenia procedur bezpieczeństwa. - Z przykrością stwierdzamy, że zarządy sieci handlowych nie zareagowały na nasz apel i nie podjęły ujednoliconych i systemowych działań - konkluduje w liście do Emilewicz Alfred Bujara, szef sekcji handlowej "Solidarności".

- W większości przypadków pracodawcy nie zastosowali się również do zaleceń ministerialnych dla zakładów pracy w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Ponadto powszechnie zostało przez nich przyjęte założenie, że placówka handlowa nie jest organizatorem zgromadzenia, dlatego nie obowiązują w niej limity klientów mogących jednocześnie przebywać w tym samym czasie. Sieci nie ograniczyły promocji dotyczącej produktów, co więcej, aby zwrócić uwagę klientów zwiększyły ilość akcji marketingowych. Tak nierozsądne działanie powoduje wzrost klientów o określonych porach dnia, a tym samym wzrost niekontrolowanego zagrożenia epidemią - napisał Bujara.

Jego zdaniem sytuacja w handlu jest "krytyczna", a pracownicy sektora są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem w trakcie pracy. Bujara argumentował, że w wielu placówkach handlowych absencja pracowników związana z przebywaniem na zasiłkach opiekuńczych przekracza 30 procent, więc "pozostali pracownicy, którzy świadczą pracę, znajdują się obecnie pod niewyobrażalną presją". - Stanowią oni szczególną grupą ryzyka narażoną na niekontrolowane skupiska ludzi, przebywających na terenie sklepów dyskontowych i wielkopowierzchniowych - podkreślił Bujara.

Handlowa "Solidarność" zaapelowała do Jadwigi Emilewicz o wprowadzenie następujących rozwiązań (część z nich znajdzie się w najnowszym rozporządzeniu ministra zdrowia, o czym poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki - dop. red.):

W handlu detalicznym:
- Wprowadzenie dla klientów obowiązku dezynfekcji rąk płynem dezynfekcyjnym przed wejściem do placówki handlowej. Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w niektórych sieciach placówek z asortymentem budowlanym.
- Wyposażenie pracowników w środki ochrony osobistej, przede wszystkim w rękawiczki i maseczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Ograniczenie liczby klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepie do 20 osób w przypadku dyskontów i 50 osób w przypadku większych placówek (algorytm ten może być uzależniony od wielkości sklepu)
- Zamontowanie przy kasach sklepowych przezroczystych ścianek typu plexi oddzielających kasjera od klienta, również od strony wydawanego towaru.
- Umieszczenie czytelnego oznakowania przed kasami dotyczącego tzw. stref bezpieczeństwa oraz odstępów między klientami oczekującymi w kolejce
- Skrócenie godzin pracy sklepów do godziny 20.00 , co umożliwi dokonanie po tej godzinie dezynfekcji, dotowarowania sklepu oraz bezpiecznego przygotowania go do otwarcia w dniu następnym
- Wprowadzenie dodatkowych krótkich płatnych przerw dla pracowników na umycie i dezynfekcję rąk oraz zapewnienie odstępstw czasowych przy zamianie zmian, tak aby pracownicy nie kontaktowali się ze sobą bezpośrednio podczas przejęcia zmiany

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wojtek 1 2 miesiące temu

  Środki ochrony indywidualnej są ważne, ale oprócz maseczek i rękawiczek trzeba dezynfekować! Należy pamiętać że bardzo ważne jest używanie właściwego płynu do dezynfekcji, te najlepsze mają powyżej 70% alkoholu, (fragment komentarza usunięty - red.). Czytajcie etykiety płynów. Taka rada

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony