REKLAMAROS-SWEET - baner główny (sierpień 2018)

NSZZ "Solidarność" działająca w Tesco Polska będzie protestować przed siedzibą zarządu Tesco na Europę Centralną, która mieści się w czeskiej Pradze. Oprócz Polaków będą tam także związkowcy z Węgier.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)
Związkowcy z Tesco protestowali pod centralą sieci w Pradze

Związkowcy z Tesco protestowali pod centralą sieci w Pradze (źródło: solidarnosc-tesco.pl)

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o przeprowadzeniu protestu pod Zarządem Tesco na Europę Centralną. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec warunków pracy i płacy. Udział w organizowanym proteście potwierdził związek zawodowy działający w Tesco na Węgrzech - KDFSZ.

Protest odbędzie się 17 października. Koszty związane z wyjazdem i udziałem w proteście ponosi Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Tesco Polska Sp. z o.o.

Przypomnijmy: NSZZ "Solidarność" jest w sporze zbiorowym z Tesco. 26 września odbyło się ostatnie spotkanie w ramach sporu zbiorowego - etap mediacje. Udało się wypracować porozumienie tylko w dwóch spornych kwestiach: w sprawie nagród jubileuszowych oraz dodatkowych świadczeń przy zwolnieniach grupowych oraz zamykaniu sklepów. Nie doszło do porozumienia ws. podwyżek wynagrodzeń w roku finansowym 2017, w związku z tym NSZZ "Solidarność" nadal jest w sporze zborowym, zgłaszając wobec pracodawcy postulaty płacowe.

Z kolei 28 września 2017 r., w Łodzi odbyło się spotkanie w ramach konsultacji ws. zwolnień grupowych pracowników Biura Głównego. Podczas negocjacji strony nie doszły do porozumienia. NSZZ "Solidarność" stała na stanowisku, że dodatkowe świadczenia dla zwalnianych pracowników z Biura Głównego powinny być zgodnie z porozumieniem ws. zwolnień grupowych z 12 czerwca 2017 r.  Powinny zatem wynosić jednorazowo 2,5 tys. zł. brutto oraz 500 zł brutto za 100-procentową obecności w pracy od dnia ogłoszenia zwolnień grupowych.

Pozostałe związki zawodowe działające w Tesco Polska poparły stanowisko "Solidarności". Pracodawca jednak stał na stanowisku, że należy tylko wypłacić dodatkowo jednorazowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy podpiszą porozumienie stron. W związku z powyższym nie doszło do podpisania porozumienia. Pracodawca ogłosi Regulamin Zwolnień Grupowych.

Z kolei związkowcy węgierscy zorganizowali 8 i 9 września strajk pracowników sieci Tesco na Węgrzech, który spowodował konieczność zamknięcia niektórych hipermarketów i części mniejszych sklepów. W innych placówkach zrobiły się gigantyczne kolejki. Związkowcy domagali się 25-procentowej podwyżki wynagrodzeń.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony