REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)
Na zdj. czwartkowa konferencja prasowa NSZZ

Na zdj. czwartkowa konferencja prasowa NSZZ "Solidarność" o skutkach zakazu handlu w niedziele (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zaprezentowali w czwartek 32-stronicowy raport dotyczący skutków ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W publikacji zawarto wyniki zleconych przez związek badań, jakie przeprowadzono wśród pracowników sieci handlowych. Okazało się, że aż... 90 proc. ankietowanych kobiet oraz 92 proc. ankietowanych mężczyzn pozytywnie ocenia ograniczenia niedzielnego handlu.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO) - Belka w artykułach (14-30.06.2019)

Zanim jednak bardziej szczegółowo omówimy wyniki badania, pochylmy się przez moment nad jego metodologią. Badanie na próbie 612 osób przeprowadzone zostało w sierpniu i lipcu br. przez firmę Nextmen HR Consulting, należącą do Mateusza Warchała, który wielokrotnie występował jako ekspert "Solidarności", a także był współautorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, badanie przeprowadzone zostało jedynie wśród pracowników zatrudnionych na stanowisku kasjera-sprzedawcy, którzy przed marcem br. (wtedy weszła w życie ustawa) pracowali w sklepach w niedziele, a po marcu przestali (pracują tylko w inne dni). Czyli wśród faktycznych beneficjentów ustawy.

To oznacza, że do badania nie zostały zaproszone osoby, które nadal handlują w niedziele po wejściu w życie zakazu, gdyż ich pracodawca korzysta z jednego z ponad 30 wyjątków przewidzianych w ustawie. To m.in. pracownicy piekarni, aptek, stacji benzynowych, czy e-sklepów. Można założyć, że wielu takich pracowników wyrażałoby się krytycznie na temat ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, zwłaszcza jeśli pierwotnie liczyli, że zostaną nią objęci.

- Nie badaliśmy tych wyłączeń, bo nie ma takiej możliwości. Do takich pracowników bardzo trudno jest dotrzeć, ponadto jest ich niewielu - powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Mateusz Warchał.

Co więcej, respondenci to osoby zatrudnione jedynie w tych sieciach, przy których istnieją struktury związkowe "Solidarności". Jak zdradził Mateusz Warchał, badanie przeprowadzone zostało wśród pracowników kilkunastu sieci handlowych. Respondentami byli pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów, ale także butików mieszczących się w galeriach handlowych. Kwestionariusze - wydrukowane lub internetowe - zostały wypełnione przez pracowników tak z dużych, średnich, jak i małych miast Polski. W grupie badawczej odnotowano aż 83 proc. kobiet, a 17 proc. mężczyzn.

W adnotacji do raportu autorzy badania zapewniają, że "prace badawcze przeprowadzone zostały niezależnie, a strona zamawiająca oraz inne strony trzecie nie miały możliwości ingerencji w badania oraz w treść raportu". Dowiadujemy się także, iż "forma i treść kwestionariusza oraz założenia metodologiczne badania" zostały skonsultowane i zatwierdzone przez Zakład Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Kwestionariusz składał się z 15 pytań, a ankietowani mieli możliwość wyboru jednej lub niekiedy wielu odpowiedzi.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~jaobin 7 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Przystawka pisu - Solidarnośc podobnie jak populiści z pisu stosuje manipulację, mataczenie. To dzisaj nie jest związek zawodowy a grupa aparatczyków kolaborująca z pisem. Z dawną "Solidarnością" nie mają nic wspólnego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Groszek 6 8 miesięcy temuocena: 75% 

  Nieroby i gównojady związkowe ! Jak za komuny , towarzysze k...a i mać ! Do roboty !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OBYWATEL 5 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Wśród zwolnionych z tego powodu nie przeprowadzili? Czasy związków zawodowych chyba już minęły. Teraz pracowników broni rynek! Bujara i Duda do roboty!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 4 8 miesięcy temuocena: 80% 

  Prowadzę firmę, polski sklep, zatrudniamy 30 osób, dzięki zakazowi handlu w niedzielę, ocieramy się o dno. Zamknięte niedziele zabrały nam 500 000 obrotu, co zachwialo na maxa kondycję finansową. Dyskonty zbierają żniwa maxa. Ustawa napisana nie dla pracowników tylko dla zachodnich sieci. Jeśli ktoś chce pracować w niedzielę to niech pracuje za podwyższoną stawką oczywiście i byliby zadowoleni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~solidarny 3 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Pełna profeska, dziwne że 100% badanych nie jest zachwycona zakazem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Greg 2 8 miesięcy temuocena: 89% 

  A ja zbadalem ze 100% pracownikow zgadza sie ze zarabiam za malo. Badanie zostalo przeprowadzone przezemnie i na mnie. Nie zapytalem innych bo trudno do nich dotrzec.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik 1 8 miesięcy temuocena: 75% 

  widze, ze badanie to pelna profeska Gratuluje ....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony