REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(fot. Pixabay CC0)

Według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do 2,7 proc. r/r w maju wobec 2,9 proc. w kwietniu, kształtując się poniżej prognozy Credit Agricole, zgodnej z konsensusem rynkowym (2,9 proc.). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 12,2 tys. osób. Obniżenie poziomu zatrudnienia jest zjawiskiem często występującym w maju, jednak jego tegoroczna skala była negatywnym zaskoczeniem. Sytuacja w maju wyglądała szczególnie niekorzystnie biorąc pod uwagę, że spadek zatrudnienia odnotowano również w kwietniu. Obniżenie liczby pracujących w warunkach ożywienia gospodarczego jest zjawiskiem zaskakującym. Analitycy Credit Agricole podejmują próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy.

REKLAMA

Autorzy analizy zwracają uwagę, że wspomniana liczba pracujących dotyczy podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób w ramach większości działów gospodarki. Z „sektora przedsiębiorstw” wyłączone są m.in. branża finansowa, administracja publiczna czy edukacja. Takie ujęcie danych nie pozwala na analizę trendów zatrudnienia według różnych klas wielkości przedsiębiorstwa. W tym celu posłużono się danymi z bazy PONT Info. Informacje w tej bazie danych oparte są na pełnych, oficjalnych danych GUS zawartych w sprawozdaniach F-01 wypełnianych przez przedsiębiorstwa reprezentujące poszczególne działy gospodarki. Dzięki tej bazie analitycy byli w stanie prześledzić zmiany liczby pracujących w ramach firm zatrudniających 10-49 osób (dalej: małe firmy) i co najmniej 50 osób (dalej: średnie i duże firmy). Wadą takiego rozwiązania jest brak informacji dotyczących tendencji w 2019 r. (ostania obserwacja to grudzień 2018 r.) i dostępność danych w częstotliwości półrocznej (zamiast miesięcznej).

„Okazuje się, że w segmencie małych firm mamy do czynienia z utrzymującym się spadkiem liczby pracujących w ujęciu r/r od połowy 2017 r. W ramach firm zatrudniających co najmniej 50 osób rejestrowany był natomiast ciągły wzrost liczby pracujących, aczkolwiek spowolnił on w 2018 r. Oznacza to, że na poziomie sektora przedsiębiorstw ogółem, spadek zatrudnienia w małych firmach był „maskowany” przez wzrost liczby etatów w większych jednostkach. Było to możliwe, gdyż średnie i duże firmy odpowiadają za 86 proc. wszystkich zatrudnionych. Dostępność danych uniemożliwia przeprowadzenie analizy tendencji w 2019 r. Można jednak postawić hipotezę, że wraz z nasilaniem się bariery podażowej w postaci braku wykwalifikowanych pracowników wzrost zatrudnienia w większych firmach jeszcze mocniej spowolnił w br., co przy dalszym ograniczaniu liczby pracujących w małych jednostkach, przyczyniło się do uwidocznienia spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ogółem w ostatnich miesiącach.” – czytamy w opracowaniu.

Analitycy Credit Agricole zwracają uwagę, że obecnie mamy do czynienia z najdłuższym od co najmniej 2008 r. epizodem spadku zatrudnienia w małych firmach. Co więcej, wraz ze spadkiem liczby etatów obserwujemy jednoczesne zmniejszenie liczby podmiotów w tym segmencie. Spadek liczby małych przedsiębiorstw świadczy albo o licznych upadłościach, czego nie potwierdzają wyniki badań koniunktury nt. sytuacji finansowej firm (patrz poniżej) lub zmianach wielkości firmy powodującej „przeskok” do kategorii z mniejszą (<10) lub większą (50+) liczbą pracowników.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony