REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

- Reakcja pana Leszka Bacia oraz Spar Polska, a także podejmowane przez niego działania, są niezgodne z etosem i wartościami marki Spar oraz nie przystają do standardów działań biznesowych członków sieci Spar - napisano w komunikacie rozsyłanym do mediów przez agencję obsługującą Spar Group z RPA.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

(fot. materiały prasowe, Spar International)

Przypomnijmy, że między Spar Polska a Spar Group toczy się spór o to, która ze spółek może rozwijać markę Spar na polskim rynku. Od lat robił to Spar Polska należący do Bać-Polu. Centrala Spara w lutym br. wypowiedziała umowę licencyjną Spar Polska, a w kwietniu przyznała ją Spar Group. Jednak Spar Polska twierdzi, że odbyło się to niezgodnie z prawem i broni swoich racji w sądzie.

Firmy walczą ze sobą nie tylko w sądach, ale również wzmogły ofensywę medialną. W ostatnim czasie Spar Polska poinformował o korzystnych dla siebie zabezpieczeniach wydanych przez sądy w Kielcach i Katowicach (zabezpieczenia nakazujące Spar International wykonywanie obowiązków wynikających z umowy licencyjnej zawartej ze Spar Polska, oraz zakazujące Spar International i Spar Group podejmowania kontaktów z polskimi franczyzobiorcami Spara). Teraz Spar Group odpowiada komunikatem opisywanym jako "podsumowanie działalności oraz sytuacji Spar Group".

W komunikacie czytamy, że Spar International wypowiedział umowę licencyjną ze Spar Polska 22 lutego, a następnie "w związku z tą sytuacją The Spar Group (jak i również inny podmioty) wyraziła zainteresowanie uzyskaniem licencji". - W konsekwencji 23 kwietnia br. The Spar Group uzyskała licencję - podano.

- The Spar Group Ltd. jest świadoma, iż warunki umów licencyjnych Spar International, włącznie z ich wypowiedzeniem, podlegają prawu holenderskiemu. Rozumiemy również, że omawiany temat jest obecnie przedmiotem postępowania sądowego w Amsterdamie i oczekujemy na orzeczenie sądu, który wyjaśni nagromadzone niejasności - napisano w najnowszym komunikacie.

Dalej komunikat przedstawia fakty, które ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl już wiele miesięcy temu. Chodzi o plany zainwestowania w Grupę Bać-Pol przez The Spar Group. - W maju 2017 roku pan Leszek Bać, z własnej woli, skontaktował się ze The Spar Group Ltd., proponując inwestycję w jego przedsiębiorstwo - czytamy w oświadczeniu Spar Group.

Jak napisano w komunikacie, "The Spar Group rozpoczęła wówczas negocjacje na temat przejęcia pakietu kontrolnego Bać-Pol, a po przeprowadzeniu procedury due dilligence złożyło ofertę kupna spółki. Uzgodnione przez obydwie strony warunki oraz kwota transakcji były jednak uzależnione od uzyskania od Bać-Pol odpowiednich gwarancji na rzecz The Spar Group odnoszących się do pewnych istotnych kwestii".

- Zarząd firmy Bać-Pol oraz Pan Leszek Bać nie byli jednak skłonni takich gwarancji udzielić, co w konsekwencji doprowadziło do wycofania oferty The Spar Group Ltd. oraz wstrzymania procesu inwestycyjnego. Potwierdziliśmy nasze stanowisko w tej sprawie Panu Leszkowi Baciowi w czerwcu 2018 r. - twierdzi Spar Group.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Realista 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Czyli tak po prostu, zwyczajnie: pan Leszek B. od 2017 szuka inwestora do chylącego się ku upadkowi biznesu. Hurtowa część (Bać-Pol) idzie na dno i nikt tego już nie chce. Detal (Spar) jeszcze coś tam rzeźbi ale coraz bardziej widać widmo klęski, bo sklepy muszą korzystać z upadającego hurtu Bać-Polu. Spar z RPA proponuje kasę ale żąda większościowego udziału (to mój prywatny domysł, ale sformułowanie "uzyskanie pewnych gwarancji" odrzucone przez pana Leszka B. jest dość oczywiste...). Leszek B. propozycję odrzuca. Nikt inny nie chce dać kasy. W 2018 Leszek B. ponownie proponuje sprzedaż. Spar RPA ponownie podaje cenę. Leszek B. ponownie odmawia. Firma jest na skraju bankructwa więc mamy postępowanie sanacyjne. Centrala Spar cofa licencję Leszkowi B. widząc ryzyko upadku biznesu w Polsce. Leszek B. próbuje wyciągnąć kasę od centrali Spar zakładając sprawy sądowe gdzie się da. Udaje się w Kielcach i Katowicach. Ciąg dalszy nastąpi. Polecam wziąć pudło pop cornu i oglądać kolejne odcinki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Lolo - no właśnie ! Jak nie wiadomo o co chodzi to z reguły o gruba kasę! Patrząc z boku bać kasy nie ma , RPA weszło za free , wiec kto tu jest cwaniakiem a kto nie ? Podobało mi się to RPA na początku ! Teraz mam mieszane uczucia i obawy tak jak pisała „przestraszona” . Do tej pory SPAR był franczyza , teraz sam otwiera sklepy . Oby nie tak jak z baciem !

  oceń komentarz
 • ~Lolo 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Przecież do mediów nie dociera pełna informacja, a skoro nie dogadali się z rpa raz, drugi raz, i nie było rownież porozumienia z pozostałymi rzekomymi 9 czy 11 innymi zainteresowanymi chętnymi do przejęcia bacia to najwyraźniej pan bać w ogóle nie był zainteresowany ratowaniem firmy stąd dzisiaj takie a nie inne działania. Wystarczy trochę pomyśleć żeby wyciągnąć wnioski o co tu chodzi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przestraszona 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Kurczę , czyli teraz SPAR otwiera nowe sklepy i może przejąć istniejące sklepy FB ? Albo otworzyć konkurencje za rogiem dla FB , bo sieć deklaruje szybki rozwój tak jak robią to zielone loga ? Czy powinnam się obawiać takiego rozwoju ? Czy mam zacząć się bać o mój sklep?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abcxyz 4 ponad rok temuocena: 80% 

  "warunki oraz kwota transakcji były jednak uzależnione od uzyskania od Bać-Pol odpowiednich gwarancji"- chyba to jest tajnym kluczem którego media nie ujawniaja

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariola 3 ponad rok temuocena: 38% 

  Nóż się w kieszeni otwiera! Jak franczyzobiorca nie chciał do "dobrowolnego" Spara to mu rozwiązali umowę podnajmu i zabrali majątek!TO JEST ETOS I WARTOSCI SPAR Z RPA!!

  oceń komentarz
 • ~śmiech na sali > grocerka i range 2 ponad rok temuocena: 80% 

  ~czyli Do tego Spar będzie pracował z „upojonymi etosem” uczciwości a tak naprawdę słynących z mobbingu pań i nepotyzmu IK i AR pod nadzorem MM, słynącego z kłamstwa, forowania firmy brata do obsługi marketingowej PiP oraz naciąganiem dostawców do upadającego PiP ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czyli 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Czyli polski Spar nie zaakceptował ofert z RPA, to my wam pokażemy i zabierzemy wam ten rynek - to jest zgodne z etosem i wartościami? Ciekawa to logika.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony