REKLAMASegafredo Selezione - banner główny (30.03-05.04)
Na zdj. Spar w Dublinie

Na zdj. Spar w Dublinie (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Przedstawiciele firm Spar Group z RPA oraz Spar Polska (z grupy Bać-Pol), spierających się o to, kto ma prawo do rozwoju marki Spar w Polsce, negocjują warunki rozwiązania konfliktu - dowiedział się nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl. Według naszych informacji, rozmowy są na zaawansowanym etapie, a ogłoszenie porozumienia może nastąpić już w najbliższych tygodniach. Żadna ze stron nie komentuje sprawy.

REKLAMA

Nie wiemy jeszcze, jak wyglądać będą finalne warunki porozumienia, które wygasiłoby trwający od kilkunastu miesięcy konflikt. Szczegóły wciąż są dopinane. Pewne jest natomiast to, że obie strony poszukują sposobu na wyjście z impasu, który szkodzi reputacji marki oraz uderza nie tylko w Spar Polska i Spar Group, ale także we franczyzobiorców prowadzących sklepy pod szyldem Spar. Obydwaj operatorzy wydają się być zdeterminowani do tego, by osiągnąć porozumienie, zamiast czekać latami na rozstrzygnięcia sądów.

O co chodzi w tym konflikcie? Spór rozpoczął się na przełomie 2018 i 2019 r. Nieco wcześniej, na ostatniej prostej, upadły rozmowy na temat przejęcia Spar Polska, dotychczasowego operatora sieci Spar w naszym kraju (który rozwinął sieć do około 250 sklepów), przez Spar Group. Bać-Pol, czyli właściciel Spar Polska, w międzyczasie zamykał kolejne oddziały hurtowe i wkrótce znalazł się w sanacji (postępowanie sanacyjne w spółce trwa do dziś). To zaalarmowało międzynarodową centralę sieci Spar, czyli Spar International, która obawiała się o przyszłość szyldu i sklepów Spar w Polsce. Również niektórzy franczyzobiorcy Spar Polska, mający problemy z zaopatrzeniem swoich placówek, postanowili wypowiedzieć umowy i poszukać nowego partnera, co przyczyniło się do skurczenia sieci do ok. 200 sklepów (dane z końca ub.r.).

Spar International w lutym 2019 r. zdecydowało się na wypowiedzenie umowy licencyjnej Spar Polska, a następnie na przyznanie licencji na rozwój szyldu Spar w Polsce południowoafrykańskiej Spar Group. Spar Polska uznało jednak, że wypowiedzenie umowy licencyjnej odbyło się niezgodnie z prawem i postanowiło dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

Na temat istoty sporu licencyjnego wypowiedzieć ma się już wkrótce (jak wynika z naszych informacji, na wiosnę 2020 r.) sąd w Amsterdamie, przy czym trzeba pamiętać, że Spar Group nie jest stroną tego postępowania (Spar Polska spiera się tutaj ze Spar International). Dodatkowo Spar Polska zainicjowało w pierwszej połowie 2019 r. szereg postępowań sądowych w Polsce, zarzucając Spar Group m.in. nieuczciwą konkurencję. Różne polskie sądy, w ramach zabezpieczania roszczeń na czas trwania procesów, zabraniały Spar Group m.in. kontaktowania się z franczyzobiorcami Spar Polska, czy nawet korzystania ze znaku towarowego Spar. Znacznie utrudniło to Spar Group wejście na polski rynek, ale temu nie zapobiegło.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 27

 • 23
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (16)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Thomas 16 2 miesiące temuocena: 100% 

  2+2=4 i mnie się wydaje że konflikt RPA z BP dobiegnie końca i rozpoczną wspólna współpracę obie strony zrozumiały że konflikt im nie służy i raczej po kilku obustronych szturchancach dojdzie do zawarcia umowy, i razem będą działać tak coś czuję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anulka 15 2 miesiące temuocena: 100% 

  Być może RPA rozumie, że na ich niekorzyść złożyły się dwa główne czynniki: (1) konflikt z BP, który zawężą pole działania i (2) bardzo słaby zarząd, który po przeszło roku działania ma fatalne wyniki (oczywiście zarząd ma też swoje wymówki - patrz pierwszy czynnik). Za pierwszy czynnik już się zabrali. Jeżeli chodzi o drugi to dni TS i jego popleczników są policzone - wygaszenie konfliktu z BP pozwoli RPA rozglądać się za zmiennikami a tych na polskim rynku jest wielu tym bardziej, że obecna ekipa poziomu nie zawyża. Moim zdaniem TS ma co najwyżej czas do końca roku 2020 aby pokazać jakieś wow (mało realne) potem usłyszy bye, bye Tom

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik P. 14 2 miesiące temuocena: 100% 

  @Jakub Strata za 2018 i 2019 oscyluje w okolicach po 100mln w sumie w trzech Spółkach za każdy rok.Dlatego nikt tego nie publikuje i nie składa do Sądu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 13 2 miesiące temu

  Czy spółki z Grupy Piotr i Paweł mogłyby opublikować jakiekolwiek wiarygodne sprawozdania za lata 2017-2019? Za rok 2017 jest sprawozdanie (piękne straty) - bez Opinii Biegłego Rewidenta- czyli jego wiarygodność też słaba. jak można głosować układ bez danych finansowych - to jest dla mnie niepojęte!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kubus 12 2 miesiące temuocena: 86% 

  Zainwestować można ale jak się dojdzie do wniosku ze to worek bez dna to się z tego wychodzi ponosząc jak najmniejsza stratę!Dlatego wiec z Spar z RPA pieniądze pożyczył a nie wpłacił jako kapitał.Takie to proste

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolo 11 2 miesiące temuocena: 64% 

  Spokojnie spar z RPA ma dość kasy żeby zainwestować w rynek, pytanie kiedy zarządowi głównemu puszcza nerwy na skutek nieudolnego działania pewnych ludzi i wymienia ich na innych, bo nie mówcie że taka firma istnieje na rynkach zagranicznych i przynosi straty o toż nie tam ma duże zyski i weszli na nasz rynek żeby je pomnożyć a nie żeby biznes przynosił im straty.

  oceń komentarz
 • ~MM 10 2 miesiące temuocena: 78% 

  Czyli większość co Spar Group włożył a w zasadzie pożyczył na Piotra i Pawła poszło w stare 2019r i są w punkcie wyjścia, licznik się wyzerowały i trzeba będzie za chwile dolać żeby gadać We always pay on time, not some time, Chodź to już nie jest prawdą bo opóźniają się już coraz bardziej

  oceń komentarz
 • ~Analityk 9 2 miesiące temuocena: 81% 

  Mega doświadczony Zarząd w rujnowania firm Tesco ,BacPol , Piotr i Paweł wpoił inwestora z RPA ze na sklepach Piotr i Pawła brakuje tylko towaru i ze jak tylko zainwestują środki na towar sklepy rusza jak z procy i w trzy miesiące conajmiej podwoją obroty.Trzy miesiące właśnie mija i efekt jest taki ze obroty ledwo drgnęły a marze są dużo gorsze, rotacja towaru na wielu sklepach przekracza 50dni czego efektem są potężne straty bo towar się terminuje.Klient poszedł gdzie indziej i już do nich nie wróci bo na tle rynku wyglądają bardzo mizernie a rynek jest brutalny i obejdzie się z nimi drastycznie.Wyjscia są dwa albo inwestor będzie pożyczał co chwila kilkadziesiąt milionów na utrzymanie bardzo nie rentownej firmy albo wróci skąd przyjechał.. Krążą informacje ze strata całego Piotra i Paweł czytaj wszystkich ich Spółeczek zależnych wyniosła w 2019r w okolicach 100mln złotych, każdy kto zna choć trochę ten biznes wie jak będą wyglądać przyszłość

  oceń komentarz
 • ~gość 8 2 miesiące temuocena: 70% 

  To bistro to już nawet na zdjęciach nie zachwyca. Pisałem pod innym artykułem, że ten koncept nie rokuje, patrząc na to, co dzieje się w warszawskiej gastronomii i tym, jak rozwijają się sieci, np. Żabka. Z takim podejściem to daleko nie zajadą. Do tego strona internetowa zrobiona w Google Sites: https://eurosparbluecity.busin... Rozumiem, że spar.pl jest w posiadaniu Spar Polska, ale otwierając "flagowy" sklep chyba powinni się lepiej postarać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brak doświadczenia 7 2 miesiące temuocena: 60% 

  Tak się kończą wyssane z palca mrzonki O potencjale miejsca jak w blu ! Same straty ! Śmieszne wizje food to go ?! Ha ha to nie Mac ! Panie S i M ! urządzenia kosztowały krocie ! Straty to banał w porównaniu do kosztów poniesionych ! Ci ludzie nie maja pojęcia co i jak !dlatego chcą sięgnąć po sprawdzone stare sklepy Spara ! Czarno to widzę ! Chcieli błysnąć ! I błysnęli !!!

  oceń komentarz
 • ~Pracownik 6 2 miesiące temuocena: 69% 

  Najzabawniejsze jest ich to Bistro na Blue City które pokazuje ich znajomość rynku w Polsce Pan Rob i cały pseudo Zarząd się zachwycał konceptem rodem z Afryki, byli pewni ze będzie to strzał w dziesiątkę tym czasem tam w ogóle nie ma ruchu kanapki hot-dogi sałatki lody i gofry idą codziennie do kosza i utylizacji .Food to Go :))) Za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na straty a przychód kilkadziesiąt złotych dziennie!!! Plan byl taki ze się zmieni logo wrzuci trochę jako takiego towaru wymieni wyposażenie i pół Warszawy ZTM i samochodami będą zjeżdżać do Blue City a tu się okazało ze jest gorzej niż w Piotrze i Pawle o kilkadziesiąt procent do roku 2017.Tak jak Edek napisał walizki niedługo będą czekać w pogotowiu

  oceń komentarz
 • ~Edek 5 2 miesiące temuocena: 67% 

  Spara pod wodzą Spar Group nie ma jakiegoś specjalnego pomysłu na siebie ani w zakresie oferty cenowej ani produktowej. czy promocyjnej. BLue City wygląda biernie., bez szału. Jak się nie ogarną słabo widzę ich na rynku tak konkurencyjnym. Afrykanerzy spakuja walizki i wrócą do RPA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek 4 2 miesiące temuocena: 70% 

  Spora cześć Franczyzobiorców Spar Polska nie chce iść do Spar Group z RPA pod wodza Pana Tomasz S. Dziś nie maja nic do zaproponowania warunki handlowe na magazynie gorsze niż w Eurocashu.Juz podpisują umowy z sieciami poukładanym na tym rynku.

  oceń komentarz
 • ~Elunia 3 2 miesiące temuocena: 75% 

  Piotr i Paweł znowu opóźnia platnosci do dostawców, pieniądze Spar Grup będącego właścicielem PiP się kończą.Obroty w pierwszym Spar w Blue City gorsze lfl niż w upadającym Piotrze i Pawle... klienta się nie podoba koncepcja i warunki oferty!propozycja 10% spłaty długów u dostawców została odrzucona i sporo kluczowych dostawców nie chce handlować Słabo się to zapowiada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 300 2 2 miesiące temuocena: 64% 

  Spar Group kombinuje jak wyjść z impasu potym jak pojawiła się informacja że Piotr i Paweł Detal chce spłacić tylko 10% długów wobec dostawców. Przypuszczać można że większość sklepów z PiP Detal może być zamykana z powodu braku towaru w magazynie. Z franczyzobiorcami z reguły nie ma problemu jeżeli chodzi o zapłatę za towar. Dlatego połączenie z Bać Polem jest dla nich bardzo istotne.

  oceń komentarz
 • ~AtLast 1 2 miesiące temuocena: 67% 

  Najwyższy czas! (choć po nim już tutaj dawno jest) aby ta kuriozalna sytuacja w końcu znalazła polubowne rozwiązanie. Traci na tym marka, właściciele sklepów i konkurencyjność w rynku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony