REKLAMAInpost - baner główny 14.08-14.09

(Źródło: Raport okresowy SPAR Group)

Grupa SPAR z Republiki Afryki Południowej ogłosiła wyniki finansowe za sześć miesięcy kończących się 31 marca 2019 r. Dane ilustrują potencjał finansowy spółki, która – prawdopodobnie – będzie zarządzać franczyzą SPAR w Polsce. Firma pokazała też najnowsze dane o współpracujących z nią sieciach w RPA, Irlandii i Szwajcarii.

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (sierpień-wrzesień 2019)

Obroty Grupy Spar w omawianym okresie wzrosły o 8,6 proc., z 50,0 mld randów południowoafrykańskich do ok. 54,3 mld randów (1000 randów południowoafrykańskich ZAR = ok. 58 euro), przy czym 31,2 proc. przychodów zostało wygenerowanych w walutach obcych.

Spar RPA odnotował przychody w wysokości 37,3 mld randów, Spar Irlandia – 11,9 mld randów, a Spar Szwajcaria – 5,1 mld randów.

Grupa wypracowała ok. 1,3 mld randów zysku operacyjnego przed opodatkowaniem.

Spar Afryka Południowa

W RPA sieć franczyzowa liczy 2308 sklepów. W ostatnich sześciu miesiącach powstały 72 nowe sklepy netto, 175 sklepów zostało zmodernizowanych. Pod szyldem Spar działają łącznie 952 placówki, w tym 15 nowych, 89 zostało zmodernizowanych. Sieć Spar Express liczy 39 sklepów, Spar Natural – 32 sklepy. Ponadto w RPA w ramach grupy działają sieci Bean Tree – 283 sklepy – oraz sieć punktów sprzedaży gastronomicznej Chikka Chicken – 398 placówek.

W kolejnym półroczu grupa spodziewa się poprawy nastrojów konsumenckich w Afryce Południowej, są jednak oznaki wzrostu cen żywności i spadku sily nabywczej konsumentów. Firma zapewnia jednak, że ma na tyle duży potencjał dystrybucyjny, a jej marki na tyle mocną pozycję rynkową, że będzie w stanie zapewnić konkurencyjność współpracujących z nią niezależnych detalistów.

Spar Irlandia

Oddział w Irlandii obsługuje 1381 sklepów, w tym 10 nowych. W omawianym okresie miała miejsce akwizycja firm dystrybucyjnych 4Aces Wholesale oraz Corrib Foods.

Oddział w Irlandii boryka się z wciąż poważnym zagrożeniem związanym z Breixitem, dlatego zarząd ostrożnie podchodzi do prognoz na resztę roku, wierząc jednak w swoje plany reagowania na zmiany na rynku. Są więc przesłanki, by zakładać, że Spar Irlandia wypracuje wyniki zgodne z oczekiwaniami. Firma dokonała niedawno kilku przejęć na rynku hurtowym, co powinno wzmocnić zyski grupy irlandzkiej.

Spar Szwajcaria

W Szwajcarii sieć detaliczna liczy 327 sklepów w tym 12 nowych.

Zarząd Spar Szwajcaria będzie się koncentrował na wdrażaniu strategii poprawiających funkcjonowanie oddziału. Cele bezpośrednie to wzrost wolumenu sprzedaży, przy starannym zarządzaniu marżami. Oddział szwajcarski zapowiada w drugim półroczu znacznie lepsze wyniki sprzedażowe.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Głos.Rozsadku 2 3 miesiące temuocena: 50% 

  No , no , pokazuje jak się wywozi pieniądze z kraju w którym pracuje do swojego sejfu za granicą !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Analityk 1 3 miesiące temuocena: 29% 

  Inwestor chyba Piotra i Pawła, bo po ostatnim wyroku sądu dot. Spar w Polsce to szanse na Spara dla Spar Group są żadne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony