REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Spar Group zamierza zdjąć szyld Piotr i Paweł ze wszystkich przejmowanych sklepów

Spar Group zamierza zdjąć szyld Piotr i Paweł ze wszystkich przejmowanych sklepów (fot. wiadomoscihandlowe.pl, materiały prasowe)

To już pewne - Piotr i Paweł zmienia właściciela. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, we wtorek w Warszawie podpisana została umowa nabycia większościowych udziałów w sieci supermarketów Piotr i Paweł przez spółkę zależną Spar Group z RPA.

REKLAMA

Z naszych informacji wynika, że chodzi o nabycie 80 proc. udziałów w spółce Grupa Piotr i Paweł przez spółkę New Polish Investments, kontrolowaną przez Spar Group. Pozostałe 20 proc. udziałów na ten moment ma pozostać w rękach funduszy zarządzanych przez Capital Partners.

Nasz informator - osoba zbliżona do transakcji - zdradza nam zarazem, że "w ciągu kilku miesięcy duże polskie konsorcjum dołączy do inwestycji Spar Group w Piotra i Pawła". Szczegóły tej operacji nie są na razie znane.

Przypomnijmy, że przedwstępną umowę kupna-sprzedaży Piotra i Pawła podpisano pod koniec maja tego roku. UOKiK dał zielone światło na koncentrację w lipcu. We wtorek 1 października zawarto natomiast finalną umowę.

Notowane na giełdzie w Johannesburgu Spar Group zwlekało z podpisaniem ostatecznej umowy do momentu zakończenia roku fiskalnego 2018/2019. Trwał on dla tej spółki do 30 września, czyli do wczoraj.

Do chwili publikacji niniejszego artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza żadnej ze stron transakcji.

Przypomnijmy, że trzy spółki tworzące sieć Piotr i Paweł - na czele ze spółką Grupa Piotr i Paweł - od roku znajdują się w sanacji. Supermarketowa sieć liczy obecnie ok. 70 sklepów (głównie placówek własnych), choć dawniej miała ich ponad 140.

Spar Group już w najbliższych miesiącach zamierza rozpocząć rebranding sklepów Piotra i Pawła na Spar, Spar Express i Eurospar. Afrykański inwestor chciałby zarządzać w Polsce za pięć lat siecią minimum 400 sklepów (wariant bez przejęć).

Spar Group na polskim rynku chciało pojawić się już dwa lata temu, poprzez przejęcie Bać-Polu i jego spółki zależnej Spar Polska, która rozwinęła w naszym kraju sieć Spar liczącą 250 placówek. Stronom nie udało się jednak porozumieć co do ostatecznych warunków przejęcia.

Dziś Spar Polska spiera się ze Spar Group (a właściwie ze Spar International, czyli centralą Spara) o to, kto ma prawo do rozwoju szyldu w Polsce. Sprawę rozstrzygnie sąd w Amsterdamie, prawdopodobnie wczesną wiosną 2020 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 40

 • 30
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kler 13 4 miesiące temu

  Tak potwierdzam, Dostałem przelew.

  oceń komentarz
 • ~Konstanty Idefons Konopocząs 12 4 miesiące temu

  Tak potwierdzam, dziś poszły pierwsze przelewy trzynastej pensji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tytus ;))) 11 4 miesiące temuocena: 33% 

  Rozprawa wczesną wiosną ? może i tak ale najprędzej 2040 r buahahahahaha

  oceń komentarz
 • ~Franek 10 4 miesiące temuocena: 0% 

  Jacy wszyscy są naiwni, zobaczycie 13 jak świnia niebo!Ta firma w d...pracowników franczyzobiorców kontrahentów wierzycieli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~T.Szymański 9 4 miesiące temuocena: 100% 

  To będą w końcu trzynastki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~P 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  Czyli 10.10.19 pracownicy idą pić za obiecaną trzynastkę??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dariusz Wciśnięty 7 4 miesiące temuocena: 60% 

  A po co im Mareczek ? On już swoje pokazał - czyli nic ! To jest patologia ....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek 6 4 miesiące temuocena: 100% 

  Do Pinokio , przecież tą firmą mają zarządzać ludzie którzy pracowali w Bac-Polu i Piotrze i Pawle na wysokich stanowiskach jak dyr. finansowy JK. za którego czasów PIP zadłużył się na kilkaset milionów i w efekcie skończyło się to sanacją

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietkowy 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  A ceny beda jak w Społem czy jak w Kauflandzie?Bo narazie to jest dramat,nie dosc ze nie ma towaru to ten co jest jest drozszy o 20-30% niz na rynku.Redakcja WH nie zada stos pytań jak to ma dalej wygladac

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mam uczulenie na miętę 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  ~do Fresh marker Niestety Mareczek zostaje i podobno będzie „zarządał” czyli nadal psuł, tym razem w Detalu. To nie może skończyć się dobrze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pinokio 3 4 miesiące temuocena: 67% 

  To teraz tylko doinwestować sklepy, zatowarować. Zatrudnić fachowca do ich prowadzenia byle to nie był ktoś pokroju ostatniego dyrektora w detalu pana Dawida L., który ma znaczne zasługi w położeniu tej sieci i powoli i mozolnie walczyć o każdego klienta. Trzeba jasno założyć, ze stolarz nie poprowadzi sieci handlowej, to nie może się udać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fresh maker 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  Mareczka też kupili czy zalicza wylot ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek 1 4 miesiące temuocena: 50% 

  Długi tez?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony