REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

- Złożyliśmy wniosek do Spar Polska o zaprzestanie używania [słowa] "Spar" pod dowolną nazwą, w tym w nazwie firmy i nazwie domeny - przekazała portalowi wiadomoscihandlowe.pl agencja PR reprezentująca Spar Group z RPA. Przypomnijmy, że Spar Polska i Spar Group od kilku tygodni spierają się o to, kto ma prawo do rozwoju szyldu Spar w Polsce, a sprawa rozstrzygnie się w sądzie.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

(fot. Spar International, zdjęcie ilustracyjne)

Spar Group przekazało nam, że odpowiedziało Spar Polska "na zawiadomienie o naruszeniu znaku towarowego". Teraz to Spar Polska ma odpowiedzieć w tej sprawie do 22 maja. Spar Group ostrzega, że niezastosowanie się do złożonego wniosku skutkować ma "dalszymi działaniami prawnymi w celu ochrony naszych praw".

Jak ustaliliśmy, już w tym miesiącu zacznie działać wstępna wersja witryny internetowej spar.com.pl. Domena jest już zarejestrowana i będzie zarządzana w imieniu Spar Group.

Dotychczasowy master franczyzobiorca Spar na Polskę, czyli Spar Polska (którego właścicielem jest Bać-Pol), korzystał i nadal korzysta z domeny spar.pl. Spółka Spar Polska odmówiła naszemu portalowi komentarza w sprawie ewentualnych kroków przeciwko właścicielowi domeny spar.com.pl.

Z kolei firma Spar Group w odpowiedzi na nasze pytania napisała: "Jeśli Spar Polska poprosi, będziemy otwarci na rozmowy dotyczące przeniesienia własności domeny spar.pl i przeniesienia praw do bieżącej zawartości spar.pl".

- Nie mamy zamiaru występować przeciwko niezależnym sprzedawcom detalicznym, którzy używają tych znaków towarowych, w tym czasie oczekując na przesłuchanie w sprawie znaków towarowych w Holandii. Gdy zostanie to rozwiązane na naszą korzyść, skontaktujemy się ze wszystkimi sprzedawcami detalicznymi, aby podpisali z nami nową umowę, jeśli zechcą. Ci, którzy zdecydują się podążać inną ścieżką lub [pod inną] marką, oczywiście nie będą już mogli korzystać z marki Spar - przekazała portalowi wiadomoscihandlowe.pl agencja PR obsługująca Spar Group.

Spar Group zapowiedziała także, że w obecnym tygodniu "złoży również wniosek o zaprzestanie używania nazwy Spar Poland Golf Club i domeny pokrewnej spargolf.pl". - Zostałoby to uwzględnione w postępowaniu w sprawie naruszenia znaku towarowego. Nie mogą oni już używać [określenia] "Spar" w żaden sposób ani w żadnej formie. Jesteśmy wyłącznym posiadaczem licencji na wszystkie prawa Spar i znak towarowy w Polsce - zapewnia Spar Group.

Spar Polska Golf Club to - jak sama nazwa wskazuje - klub golfowy. Na stronie internetowej klubu podano, że powstał on w maju 2016 r. z inicjatywy Leszka Bacia. Z wpisu w KRS dowiadujemy się natomiast, że podmiot dziś działający pod nazwą Spar Polska Golf Club został zarejestrowany jako stowarzyszenie już w 2011 r. jako Głogów Golf Club.

Przypomnijmy, że Bać-Pol jest zdania, iż wypowiedzenie mu w lutym br. przez centralę Spara (Spar International) umowy master franczyzy odbyło się nieprawidłowo, a zatem umowa wciąż obowiązuje. Zarówno Spar International, jak i Spar Group z RPA są odmiennego zdania. O tym kto ma rację rozstrzygnie sąd.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~radek 1 5 ponad rok temuocena: 100% 

  ciekawe czy ten ktory ten kij zawiesił to ten sam który tak jak Leszek kawę w szklance pije bo podobno tak lubi :))))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marketing 4 ponad rok temuocena: 100% 

  jeden z dyrektorów żeby przypodobać się Leszkowi kupił symulator gry do golfa a drugi na ścianie powiesił kij do golfa buhahha kretyni a Leszkowi to imponowało.....i teraz wiadomo dlaczego nie ma spara ,Leszek oprzytomnij!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja nie mogę 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Tylko nie nazwę pola golfowego!!! Nie róbcie tego Lechowi. On tego nie wytrzyma. To zawsze było najważniejsze, nawet ważniejsze od franczyzobiorców...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolek 2 ponad rok temuocena: 75% 

  @z daleka - a jest jeszcze jakaś polska sieć?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~z daleka... 1 ponad rok temuocena: 0% 

  Za dużo motaniny nawet jak wejdzie RPA to moje sklepy już z żadnym SPAR czy SRAR nie zostaną olać ich wszystkich idę do Polskiej sieci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony