REKLAMAKORAL - SORBET - Baner Główny (22-28.05.2020)

Jeszcze pod koniec lutego Spar Group z RPA zarządzało siecią około 60 sklepów w Polsce. Teraz placówek jest już ponad 210 - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)
Sieć Spar Group liczy już więcej sklepów niż założono w planie na koniec 2020 r.

Sieć Spar Group liczy już więcej sklepów niż założono w planie na koniec 2020 r. (fot. Spar International, materiały prasowe)

To głównie efekt wdrażania w życie porozumienia z dawnym operatorem szyldu w Polsce, czyli spółką Joker TNC (dawne Spar Polska z Grupy Bać-Pol), kończącego wielomiesięczny spór o to, kto ma prawo do rozwoju znaku Spar w Polsce. Więcej na temat warunków przełomowego porozumienia, którego trzecią stroną była międzynarodowa centrala Spara (Spar International), pisaliśmy na początku lutego.

Przypomnijmy, że zgodnie z ówczesnymi uzgodnieniami, franczyzobiorcy Spar Polska mieli czas do końca minionego miesiąca na zdecydowanie, czy zostają przy dotychczasowym partnerze, czy też wchodzą w sojusz z nowym. Jak się okazało, zdecydowana większość wybrała ten drugi wariant. Pod skrzydła Spar Group przeszli również niektórzy przedsiębiorcy, którzy już wcześniej pożegnali się z Bać-Polem, jeszcze w trakcie trwania sporu licencyjnego.

Spar Group zarządza dziś siecią około 60 sklepów Piotr i Paweł oraz około 150 sklepami Spar, Eurospar i Spar Express. Docelowo szyld Piotr i Paweł ma całkowicie zniknąć z rynku. Sklepy dawniej prowadzone przez franczyzobiorców Piotra i Pawła, a później inkorporowane przez centralę sieci w toku postępowania sanacyjnego, zostaną ponownie podzielone pomiędzy chętnych do ich prowadzenia partnerów detalicznych (zarówno starych, jak i nowych). Będą to już jednak placówki Spar, a nie Piotr i Paweł.

Przypomnijmy, że Spar Group zakładało, że na koniec 2020 r. będzie zarządzać siecią 200 sklepów w Polsce. Tym samym cel na bieżący rok już teraz został przekroczony. Firma z RPA zapowiada przyłączanie minimum 50 sklepów rocznie, a w ciągu czterech lat chciała powiększyć sieć do 400 placówek. Niewykluczone, że plany te zostaną zrewidowane w górę.

Dawny właściciel licencji na rozwój marki Spar w naszym kraju, Bać-Pol i jego spółka zależna Spar Polska, zostali z siecią liczącą kilkadziesiąt sklepów (firma nie ujawnia, ile ich jest dokładnie). Jeszcze w styczniu było ich 127, a na koniec roku 2018 nawet 250. Na przynajmniej kilku placówkach dawniej zrzeszonych pod Spar Polska można dziś znaleźć szyld Market Vita.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, Spar Group planuje uruchomienie nowego magazynu na południu Polski (to tam działa najwięcej sklepów Spar). Wprowadzenie się do nowego obiektu ma nastąpić już 15 kwietnia.

- Będziemy obecnie koncentrować się na stworzeniu jak najlepszych warunków działania dla naszych partnerów detalicznych. Rozbudowujemy system dystrybucji i planujemy systematyczne akcje marketingowe. Naszym priorytetem będzie przede wszystkim wsparcie sprzedaży w sklepach - komentuje Tomasz Syller, dyrektor zarządzający Wasz Sklep Spar (spółka zależna Spar Group).

Przedstawiciel operatora zdradza też, że Wasz Sklep Spar rozpoczął współpracę z Omni Global Sourcing Solutions i Daymon Worldwide, której celem ma być pozyskiwanie produktów i wdrażanie marki własnej. Z danych udostępnionych nam przez Spar Group wynika, że w systemie logistycznym sieci dostępnych jest w tej chwili ponad 7,5 tys. produktów od niemal 500 dostawców.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 24

 • 18
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (11)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~MACIEK 11 miesiąc temu

  Już słyszę głosy od franczyzobiorców że popełnili błąd przechodząc do WSS A TO DOPIERO POCZĄTEK !! DOBRZE WAM PATRIOCI ZAMIAST WSPÓŁPRACOWAC Z POLSKIM KAPITAŁEM TO WEPCHALIŚCIE SIĘ W PASZCZĘ LWA(SPAR RPA) BO MYSLELIŚCIE ŻE BĘDZIE WAM WORKAMI PIENIĄDZE PCHAŁ DO RĄK!!!BARDZO DOBRZE WAM TAK!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bliskisprawie 10 2 miesiące temuocena: 100% 

  @Max - podajecie liczby dawno nieaktualne. Sklepów po kefirku i tej drugiej spółce z grupy było już dawno mniej, w okolicach 10-15. 18 centrów dystrybucyjnych? Abstrakcja. Na taki kraj wystarczyłoby ok 10 max docelowo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  jak polaczono bac pol detal z kefirkiem to bylo 28 sklepow w kefirku, sloneczko mialo dokladnie 27 sklepow, plus 6 a&k w mielcu i mamy tutaj 60 punktow ktore odeszly, kilka punktow trafilo do eurocash, auchan, czy specjal stad wzielo sie 150 punktow to nie spar group sie przyczynil do sprzedazy do delko a leszek ktory niechcial sie dogadac 2 lata temu ze spar group, dzisiaj nie byloby przepychanek a byloby 18 centruw dystrybucyjnych + 250 sklepow spar+ 140 piotrow i pawłów +400 słoneczek i koncern majacy kolo 5mld obrotu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bliskisprawie 8 2 miesiące temu

  @Mart Z dawnych Kefirków może z 20 było, podobnie ze Słoneczkami z 20, w tych 250 już. Także raczej z ok 200 sklepów. A to, że BP musiał sprzedać aktywa do Delko, to właśnie Spar Group się do tego walnie przyczynił...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Co Za Brednie !!! 7 2 miesiące temuocena: 50% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mark 6 2 miesiące temuocena: 50% 

  Sam Bac pol utopił ze 30 sklepów Spar należących do kefirka które upadły, ok 30 sklepów sprzedali do delko sprzedając słoneczko ( słoneczko miało ok 30 sklepów we franczyzie Spar ) 6 sklepów sprzedali z mielca wiec 250 minus 66 to nam daje 184 punkty w wyniku zawieruszenia odeszły kolejne i tak zostało 150

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kyzy 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Z innej perspektywy - Spar Group przez wywołany spór doprowadził do ewakuacji 100 sklepów spod szyldu i patrzac na wcześniejszy rozwój, kilkadziesiąt sklepów, które mogły w tym czasie dołączyć. Kiepski bilans. I pytanie co z tych 150 przytulonych zostanie. Właściciele sklepów teraz mieli mało czasu, trzeba było wziąć co jest. Czas zweryfikuje składane obietnice.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~be was been 4 2 miesiące temuocena: 67% 

  Ściema jakich mało

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzy 3 2 miesiące temuocena: 75% 

  No to chyba słabo 60 PIP Spar 150. Gdzie reszta sklepów? Było 250 Sparów. Ile z tych 150 zostanie po 3 latach?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Partner 2 2 miesiące temuocena: 86% 

  Ciekawe w jaki sposób? Czy redakcja potwierdziła podpisanie 150 umów franczyzowych?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Moon 1 2 miesiące temuocena: 78% 

  weźcie się ogarnijcie z tymi artykułami przesyłanymi Wam przez firmy i weryfikujcie te bzdury: "Przedstawiciel operatora zdradza też, że Wasz Sklep Spar rozpoczął współpracę z Omni Global Sourcing Solutions i Daymon Worldwide, " przeciez to południowoafrykańska firma (jedna ale pod dwoma nazwami) która obsługuje Spara globalnie więc ani to sensacja ani nic specjalnie nie trzeba było rozpoczynać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony