REKLAMAMLEKOVITA - Święta Śmietanka - Baner Główny (14-19.12.2019)

Centrala sieci Spar - czyli spółka Spar International - przesłała redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl oświadczenie, w którym obszernie odnosi się do komentarzy udzielanych mediom w ostatnich dniach przez Spar Polska, dotyczących m.in. decyzji sądów okręgowych w Rzeszowie i w Kielcach.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)
Sklep sieci Spar

Sklep sieci Spar (fot. materiały prasowe, Spar International)

Przypomnijmy, że obie firmy znajdują się w sporze o to, kto może rozwijać szyld Spar w Polsce. Spar International utrzymuje, że wypowiedziało umowę licencyjną Spar Polska w lutym tego roku, a następnie przyznało licencję jeszcze innej firmie o podobnej nazwie, Spar Group z RPA. Z kolei Spar Polska twierdzi, że wypowiedzenie umowy licencyjnej odbyło się niezgodnie z prawem. O meritum tej sprawy rozstrzygać będzie sąd w Amsterdamie. Jednocześnie Spar Polska przyjęło strategię, aby wystąpić do kilku polskich sądów o ustanowienie zabezpieczeń na mocy m.in. ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Konflikt stał się tym samym jeszcze mocniej zagmatwany, a w jego rozwikłaniu nie pomaga fakt, że obie strony wydają liczne oświadczenia, w których przedstawiają korzystne dla siebie fakty, pomijając tej mniej przychylne.

W ostatnich dniach spółka Spar Polska wydała oświadczenie, w którym przekazała o decyzji Sądu Okręgowego w Kielcach o wstrzymaniu wykonania postanowienia z maja tego roku, w którym to sąd nakazał Spar International wykonywanie na dotychczasowych warunkach umowy licencyjnej ze Spar Polska, "uznając, że rozwiązanie przez Spar International tej umowy było bezskuteczne. Co istotne, Sąd Okręgowy w Kielcach nie uwzględnił przeciwnych argumentów Spar International" - przekazało Spar Polska.

Dziś centrala sieci Spar odniosła się do tamtych komentarzy polskiej firmy. - Spar International potwierdza informacje o decyzji Sądu Okręgowego w Kielcach pojawiające się w prasie w ubiegłym tygodniu. Spar International wyjaśnia jednak, że decyzja Sądu Okręgowego w Kielcach polega na nadaniu biegu złożonemu przez Spar International zażaleniu - czytamy.

- Decyzja ta wiąże się z przekazaniem zażalenia złożonego przez Spar International sądowi wyższej instancji, tj. Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie. Decyzja ta jest kolejnym procesowym krokiem, który ma ostatecznie doprowadzić do potwierdzenia, że po rozwiązaniu umowy licencyjnej z dniem 22 lutego 2019 r. nie ma żadnych podstaw prawnych do dalszego korzystania przez Spar Polska z jakichkolwiek praw własności intelektualnej Spar International - napisała centrala sieci.

Spar International twierdzi, że wniosek o zawieszenie wykonalności udzielonego zabezpieczenia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd wyższej instancji złożony został "wyłącznie z ostrożności procesowej, ponieważ w postanowieniu zabezpieczającym nie została nadana klauzula wykonalności udzielonemu zabezpieczeniu". - Sąd Okręgowy w Kielcach nie miał obowiązku sporządzenia uzasadnienia swojej decyzji w tym względzie, więc Spar International nie zna szczegółowych przyczyn oddalenia tego wniosku. Jednakże w opinii Spar International Sąd Okręgowy w Kielcach prawdopodobnie nie zdecydował się na zawieszenie wykonalności udzielonego zabezpieczenia, ponieważ wydane wcześniej orzeczenie nie posiadało klauzuli wykonalności, a zatem nie było wykonalne - napisała centrala Spara.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jan 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  Żal tylko ludzi,którzy zostali oszukani przez Leszka Bacia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariola 2 5 miesięcy temuocena: 38% 

  A kto z T.Sullerem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca z regionu 1 5 miesięcy temuocena: 94% 

  A kto chce jeszcze działać pod szyldem Spar z Leszkiem B.???

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony