REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(fot. materiały prasowe, Spar Polska)

Sąd Okręgowy w Rzeszowie, który w czerwcu na wniosek Spar International (centrala sieci Spar) zakazał spółce Spar Polska (Bać-Pol) korzystania ze znaku towarowego Spar, 10 lipca podjął decyzję o wstrzymaniu wykonywania tamtego postanowienia.

REKLAMA

To konsekwencja zażalenia złożonego na czerwcowe postanowienie przez Spar Polska. Dotychczasowy polski operator sieci Spar nie zgadzał się z zabezpieczeniem ustanowionym przez rzeszowski sąd.

- Spar International uzyskując to zabezpieczenie celowo wprowadził sąd w błąd, zatajając, iż inne sądy (Sąd Okręgowy w Kielcach i Sąd Okręgowy w Katowicach) już wcześniej wydały korzystne dla Spar Polska orzeczenia i że przed sądem holenderskim toczy się proces z powództwa Spar Polska - czytamy w oświadczeniu Spar Polska przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, że w czerwcu rzeszowski sąd wydał postanowienie o ustanowieniu zabezpieczenia polegającego na zakazaniu spółce Spar Polska korzystania ze znaku towarowego słowno-graficznego Spar i innych, podobnych znaków towarowych. Ponadto, w ramach tego samego zabezpieczenia, sąd nakazał Spar Polska usunięcie słowa "Spar" z nazwy firmy w terminie czterech miesięcy, a także zabronił wykorzystywania znaku towarowego w domenie spar.pl oraz w mediach społecznościowych. Sąd ustanowił też karę za ewentualne naruszenie tych zakazów na poziomie 1 mln zł.

Jednak 10 lipca Sąd Okręgowy w Rzeszowie wstrzymał wykonywanie powyższego postanowienia, na skutek zażalenia złożonego przez Spar Polska. Najnowsze orzeczenie o wstrzymaniu wykonalności jest niezaskarżalne.

Dzień wcześniej, czyli 9 lipca, inny sąd - Sąd Okręgowy w Kielcach - oddalił wniosek Spar International o wstrzymanie wykonania jeszcze innego postanowienia, wydanego 16 maja. Przypomnijmy że chodzi o postanowienie, które - w ramach zabezpieczenia roszczeń - nakazywało Spar International wykonywanie na dotychczasowych warunkach umowy licencyjnej ze Spar Polska, uznając (wstępnie, na potrzeby udzielenia zabezpieczenia), że rozwiązanie przez Spar International tej umowy w lutym 2019 roku było bezskuteczne.

Inne korzystne dla Spar Polska zabezpieczenia wydane było wcześniej przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Ustanowione wtedy zabezpieczenie zakazywało przedstawicielom Spar International oraz Spar Group z RPA (nowy operator sieci Spar w Polsce, wybrany przez centralę sieci; wybór ten podważany jest przez Spar Polska) kontaktowania się z franczyzobiorcami sieci Spar w Polsce.

- Postępowanie przed sądem w Katowicach nie ma nic wspólnego z umową licencyjną, lecz jest oparte o zarzut nieuczciwej konkurencji wysuwany przez Spar Polska - przekazało nam Spar International w komentarzu. - Spar International odrzuca te oskarżenia, odwołało się od decyzji sądu i zażądało wstrzymania postanowienia sądu. W następstwie sąd (w Katowicach - red.) zdecydował się przenieść sprawę do sądu wyższej instancji, co jest standardową praktyką w tego rodzaju sytuacjach - podkreśla Spar International.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (14)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Potęga 14 6 miesięcy temu

  Większość znaczy wszyscy kluczowi producenci.Chętni są co najwyżej rolnicy i nieznaczący dystrybutorzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariola 13 6 miesięcy temuocena: 60% 

  ~franczyzobiorca z zapomnianego regionu To sobie bądź tylko nowa spółka WSS tez będą zarządzać amatorzy bez żadnych osiągnięć chyba ze w położeniu kilku spółek jak Pan J.K czy T.S Franczyzobiorca Piotra i Pawła już na obiecywali złote góry które miały być już w Maju teraz góry się odsuwają na Październik a w Październiku się okaże E to góra piachu co najwyżej, znam wielu dostawców i przedstawicieli koncernów Większość nie chce z nimi handlować z prostych powodów oczekują spłaty długów PiP , zabezpieczeń platnosci w postaci gwarancji lub ubezpieczeń i termin platnosci dają 14-21 dni a Tomcio ma wytyczne z RPA jak by był Prezesem Lidla.Ta firemka ma przerośnięte ego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~franczyzobiorca z zapomnianego regionu 12 6 miesięcy temuocena: 67% 

  @MARIOLA - Kilka polskich sądów odrzuca wnioski a inny uznaje? Który sąd jest właściwym do rozstrzygania sporów wynikających z umowy między Spar Int a Spar Polska??? Pozostaje czekać na wyrok sądu w Amsterdamie.... A gdzie w tym wszystkim zadanie franczyzobiorców? Jak zwykle prezes ma wszystkich głęboko... Ja chcę być Sparem ale nie z tym człowiekiem i nie na tych warunkach!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariola 11 6 miesięcy temuocena: 60% 

  Skoro Polskie sady wydają decyzje widocznie maja do tego prawo.

  oceń komentarz
 • ~Mariola 10 6 miesięcy temuocena: 60% 

  Skoro Polskie sady wydają decyzje widocznie maja do tego prawo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rob 9 6 miesięcy temuocena: 75% 

  franczyzobiorcy, wypowiedzcie po prostu umowy BacPolowi i tyle, bo was zrujnuje przez swoją nieudolność jej prezes, dziwię się też hurtowniom, z jednej strony sprzedają towar przez BacPol z drugiej widzą co się dzieje bo im nie płaci

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patry-idioci 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Zizitop - święta prawda ! Gdy dwóch dyktatorów się ciśnie ! - Naród Cierpi ! ale gdy chodzi o władze i kasę ...patryjotyzmu nie ma ! Brawo Wy ! Za wszelka cenę !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~franczyzobiorca z zapomnianego regionu 7 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Co mają polskie sądy do tej umowy????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zizitop 6 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Po obydwu stronach sporu znajdują się dwaj egocentrycy: Lesio i Tomcio. Tomcio był zaufanym czlowiekiem Lesia ale coś potem się skomplikowało. Lesio walczy, Tomcio walczy a franczyzobiorcy krwawią. Brawo WY!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Konstanty 5 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Mi zależy tylko na tym aby ta śmieszna firemka pip się nie podniosła z dna to co zrobili ze swoimi franczyzobiorcami przez ostatnie dwa lata się obróci wtedy w ich stronę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie_wzruszony 4 6 miesięcy temuocena: 75% 

  hehe, i co mnie to obchodzi. mam w nosie i RPA i Spar Polska. Idę swoją drogą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mamdosc 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

  do ch... jasnego, czy ktoś w końcu zainteresuje się losem franczyzobiorców. my toniemy, a LB walczy za nasze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Konstanty 2 6 miesięcy temuocena: 33% 

  No to fajnie...Nie dla RPA

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaja 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  błagam Was... bez komentarzy.. i tak sytuacja jest dość wrażliwa i mocno skomplikowana...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony