REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 03.10.2019)

Spółka Spar Polska przekazała redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl informacje o kolejnej korzystnej dla niej decyzji sądu w sporze z centralą sieci Spar (Spar International).

REKLAMAEDENRED - eBook - Belka w artykułach (16-24.09.2019)
Na zdj. Leszek Bać, prezes Spar Polska

Na zdj. Leszek Bać, prezes Spar Polska (fot. Spar Polska)

Jak czytamy w stanowisku przesłanym nam przez Spar Polska, 16 maja Sąd Okręgowy w Kielcach w postępowaniu zabezpieczającym "nakazał Spar International wykonywanie obowiązków z umowy licencyjnej zawartej ze Spar Polska". Konkretnie chodzi o obowiązki polegające na "udzieleniu Spar Polska wyłącznego upoważnienia do korzystania z nazw towarowych i znaków towarowych Spar, Eurospar, Interspar i Spar Express".

Spar Polska twierdzi też, że ten sam sąd zakazał Spar International "zawierania lub wykonywania umów licencyjnych, na podstawie których podmiot inny niż Spar Polska uzyskałby prawo do używania w Polsce nazw towarowych i znaków towarowych Spar, Eurospar, Interspar, Spar Express oraz systemu Spar opisanego w umowie licencyjnej".

Przesłaliśmy do spółki Spar International prośbę o komentarz w tej sprawie. Gdy otrzymamy stanowisko firmy, zaktualizujemy tekst.

Warto podkreślić, że wydane przez sąd zabezpieczenie nie przesądza o tym, kto ma rację w sporze. Jednak i tak należy traktować je jako istotny sukces dotychczasowego operatora sieci Spar w Polsce.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu firma Spar Polska przekazała nam informację o korzystnej decyzji innego sądu, a mianowicie Sądu Okręgowego w Katowicach. Sąd ten, jak twierdzi Spar Polska, zakazał podejmowania przez Spar Group (firma z RPA, której centrala sieci Spar chciała przyznać prawo do rozwijania szyldu Spar w Polsce, zabierając je jednocześnie spółce Spar Polska z grupy Bać-Pol) i Spar International jakichkolwiek kontaktów z polskimi franczyzobiorcami Spara. Zabezpieczenie to dotyczy kontaktów z podmiotami prowadzącymi w Polsce sklepy pod szyldami Spar, Eurospar, Spar Express albo Interspar.

Przypomnijmy, że Spar International utrzymuje, iż w lutym wypowiedziało umowę master franczyzową spółce Spar Polska, a następnie - w kwietniu - przyznało licencję na rozwój szyldu w Polsce spółce Spar Group z RPA. Jednak Spar Polska twierdzi, że wypowiedzenie umowy master franczyzowej odbyło się niezgodnie z prawem. O tym kto ma rację zdecyduje sąd.

Czytaj także:
Spar Group powalczy ze Spar Polska o nazwę domeny i... klubu golfowego

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 22

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (28)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jaśniepan 28 3 miesiące temuocena: 67% 

  Lechu no dawaj tu jakieś newsy bo taki marazm tu nastał jak cała ta twoja zagródka i niewiadomo czy kibicować jeszcze tobie czy już uznać cie za przegranego, wiesz , to tak jak na meczu, z tymi zawodnikami którzy są slabi, wiesz, tak jak ty to czesto porownywales, teraz ciebie się tak obserwuje;-) strzelisz jeszcze jakiegoś gola czy schodzisz z boiska?? Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiebiorca 27 3 miesiące temuocena: 89% 

  The end - po co takie głupie pytania . Każdy przedsiębiorca chciałby sprzedać coś co stanowi wartość , by spłacić wierzycieli - czyli Was! By spokojnie zakończyć bez długów !

  oceń komentarz
 • ~Wyborca 26 3 miesiące temuocena: 83% 

  Były nie klakier - masz 100 % racji ! Ale u nas w Polsce od „wyborów do wyborów „ zmiana partii i już biedni ludzie otumanieni wizja nie pamiętają kto za sterami „okrętu” stał tam gdzie upadek nastał ! I jakie odpowiedzialne i decyzyjne stanowisko piastował ! Czyli decydował o losie poprzedniej sytuacji ! Czy to nie te decyzje doprowadziły do obecnej sytuacji ? Ale kiełbasa wyborcza robi robotę ! Klapki na oczach wyborcom i do przodu ! Oby do następnej kadencji !

  oceń komentarz
 • ~Szok 25 3 miesiące temuocena: 71% 

  Piotr 123- wiec uciekajcie z tamtąd ! Chcecie wpaść z deszczu pod rynnę ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie do wiary 24 3 miesiące temuocena: 71% 

  Franczyzobiorca - co ty opowiadasz , po co tkwicie w tej sytuacji ! Czy cis „sypia wam do cukru ?” Według starego przysłowia : gdzie dwóch się bije ... tam trzeci korzysta ! Dziwie się ze jeszcze nie zmieniliście wszyscy sieci . Tym bardziej ze stare to stare a nowe tez stare

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kibic 23 3 miesiące temuocena: 50% 

  Leszek ! Broń swojego ! Umowa to umowa ! Jak w banku podpisują i fuzja następuje nikt nie jęczy !

  oceń komentarz
 • ~Franczyzobiorca 22 3 miesiące temuocena: 92% 

  To ogromnie trudny okres dla Franczyzobiorców SPAR, bo z jednej strony prezes LB chce nas wprowadzić w paszczę EC, a z drugiej nie da odejść zanim trochę się na nas nie pomści i domaga od nas odszkodowań. Wielu z nas chce być pod szyldem SPAR, bo wierzymy w moc tej marki, którą też my Franczyzobiorcy budowaliśmy i LB odbiera nam prawo i rozsądek do bronienia jej i naszych rodzinnych biznesów. Chcemy być sklepami SPAR, ale na pewno nie pod sterami LB... Prezesie pozwól nam odejść w dobrym stylu. Nie niszcz nas, nie obrażaj, nie szkaluj - bądź do końca prawdziwym prezesem i pozwól jak rozsądny ojciec, odejść swoim dziecią...Pozwól nam budować sklepy SPAR :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rzeszwianin 21 3 miesiące temuocena: 50% 

  Gratulacje dla Lecha za walkę z nieuczciwa konkurencja i machlojami Selera i

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr123 20 3 miesiące temuocena: 100% 

  Drodzy Państwo, nie mówcie że ktoś się sprzedał do RPA. Przecież LB chce franczyzobiorców SPAR wepchać w ręce EC. Więc sytuacja dla Franczyzobiorców nie jest ciekawa!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomek@@ 19 4 miesiące temuocena: 89% 

  Nie wiem czy ktoś to zauważył... każde pseudo orzeczenie z sądu z innego miasta. A to Kielce a to Katowice.... a siedziba w Rzeszowie. Prawo jasno mówi, że spory rozpatruje sąd własciwy dla siedziby firmy. Bać może pozywać i zabezpieczać się w kraju w stos do franczyzobioców. Jego master franczyza jest z Holandii i tam powinien się sądzić a nie robi tego.

  oceń komentarz
 • ~the end 18 4 miesiące temuocena: 82% 

  Panie Bać, ile Pan otrzymał w tym tygodniu wezwań do zapłaty od franczyzobiorców? Dlaczego nie wypłaca Pan należnych nam pieniędzy? Kiedy uderzy się Pan w pierś i przyzna Pan, że czas się dogadać. Bez franczyzobiorców jest Pan nikim w tej branży. Strachem ich się nie zatrzyma a czas na rozmowy już się skończył...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~golfooporny 17 4 miesiące temuocena: 73% 

  Trafione zdjęcie (dla wtajemniczonych). Uśmiechnięty LB w koszulce golfisty i w tle logo BMW :) Podczas kiedy na konferencji w Serocku franczyzobiorcy próbowali poruszyć swoje problemy, LB nie słuchał i opowiadał o tym jak testuje nowe BMW &7:):):) (dla niewtajemniczonych)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~były nie klakier 16 4 miesiące temuocena: 70% 

  Szanowni przyszli fraczyzobiorcy ja osobiście nie pałam do Leszka sympatią,bo olał moje sugestie ale wyobrażacie sobie współpracę z kolegami takimi jak Pan Marek S,Tomasz S,Wojciech B,to oni doprowadzili Was przecież co niektórych na skraj przepaści,wydoili Leszka z kasy i uciekli jak szczury a teraz co przyjdzie lepsze z nimi?????

  oceń komentarz
 • ~Przyszły franczyzobiorca Spar Rpa 15 4 miesiące temuocena: 90% 

  Pan Bać okłamywal franczyzobiorcow od 2 lat. Sieć od dwóch lat się nie rozwijala. Dobrze funkcjonują niektóre sklepy ale nie dzięki działaniom Spar Polska a ciężkiej pracy franczyzobiorcow. Mamy jako sieć najsłabsze gazetki promocyjne . A Pan Bać chwalił się jak to zwiększa się sprzedaż sieci. Dlatego większość franczyzobiorcow chce zmian czyli współpracy z Spar Rpa. Ja osobiście nawet w przypadku zwycięskiej batali Spara Polska w sądzie( w co bardzo wątpię) zmieniam sieć bo z takim kłamcą jak Pan Bać nie chcę mieć nic wspolnego.

  oceń komentarz
 • ~Rob 14 4 miesiące temuocena: 8% 

  Polska to nie Afryka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysio 13 4 miesiące temuocena: 21% 

  100% Racja sąd wydając zabezpieczenie nie robi tego na piękne oczy tylko pewne rzeczy analizuje!Ja kibicuje Leszkowi bo nie może być tak ze ktoś sobie układa biznes w mało czysty sposób w Polsce bo jest Prezesem Spar International i Spar Group nie szanując tutejszych praw i przedsiębiorców!

  oceń komentarz
 • ~Jurek777 12 4 miesiące temuocena: 20% 

  Do Tomek666 Graham Ci wypłaci z bonusem i nawiązką za sprzedanie się RPA

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Morgens 11 4 miesiące temuocena: 33% 

  Sąd wydając takie zabezpieczenie musi mieć solidne podstawy w przedstawionym mu materiale o czym jakoś nikt nie wspomina...

  oceń komentarz
 • ~Tomek666 10 4 miesiące temuocena: 87% 

  Leszek gdzie moja kasa za retro /:-(

  oceń komentarz
 • ~Realista 9 4 miesiące temuocena: 89% 

  Sytuacja jest jasna jeśli wyjaśnimy co to jest postępowanie zabezpieczające: "Zabezpieczenie polega na udzieleniu tymczasowej ochrony prawnej, a więc po jakimś czasie traci swoją moc, czyli upada." "Na wniosek obowiązanego sąd, który wydał postanowienie o zabezpieczeniu, może wydać również postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia. Natomiast w wypadku, kiedy powództwo lub wniosek uprawnionego zostaną oddalone lub zwrócone albo też postępowanie zostanie umorzone, zabezpieczenie upada już z chwilą uprawomocnienia się takiego orzeczenia" Mamy tymczasową sytuację, która może się diametralnie zmienić po rozpoznaniu właściwej sprawy i tyle... Oczywiście Bać-Pol próbuje walczyć. Sukcesu na razie brak - postępowanie zabezpieczające... ale PR-owo dobrze komunikat wygląda :))))

  oceń komentarz
 • ~Mikuś 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  Bać przyjął taktykę , nieważne co się mówi byle mówić o SPAR Dla osób które nie są w temacie MASTERFRANCZYZY. L. Bać Podpisywał umowę w Holandii , i tylko Sąd W Amsterdamie jest sądem właściwym .do zakładania sporów. Żadne Kielce Katowice ani Pcim Dolny SPAR international " dostrzegł problem iż Hurtownie Bacia , świecą pustkami więc widocznie miało to przełożenie na rozwiązanie umowy Więc cóż za "mądry "sędzia rości sobie na rzecz LB logo które nie należy do żadnej Polskiej firmy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~były nie klakier 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  jeśli to """prawda""" podaj numer sprawy,oraz czy wyrok jest prawomocny hehe czy sąd zawiaomił o tym Spar International bo musi to zrobić wiec nie pisz bzdur !!!! ps. Pacanów jest niedaleko od Kielc hehei nie wprowadzaj opinii publicznej w błąd!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~były nie klakier 6 4 miesiące temuocena: 89% 

  Leszek byliśmy na ty wiec nie pisze per pan co ty wyprawiasz,jaki sąd w Kielcach chyba w Pacanowie kończ Waść wstydu oszczędz !!!!

  oceń komentarz
 • ~Miecio 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  Wygrywa w sądzie a kasy jak nie było tak nie ma. Zatrzymuje na siłę franczyzobiorców?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiębiorca 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  Kiedy wyplaci Spar Polska nam zaległe wynagrodzenia retro???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amadeusz 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  Inna nazwa nic nie daje, umowa licencyjna zakazuje konkurencji pod inna nazwa na tym samym rynku podmiotom posiadającym licencje Spar w innym kraju.Czyli już wiadomo dlaczego temat PIP skończył się na liście intencyjnym i nie ma ani umowy ani wniosku do Uokiku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abb 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  To niech wymyśla inna nazwę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Henio z gliwic 1 4 miesiące temuocena: 83% 

  To kto kupuje tego Piotra i Pawła?Spar z RPA bez licencji na Polskę?Dlaczego w centrali Piotra i Pawła twierdzą ze będą Sparem i przedstawiają slajdy ze maja prawa i wszystko jest ok?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony