REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał (materiały prasowe)

Na temat inwestycji Grupy Specjał w sieć Rabat Detal i konsekwencji tej transakcji dla obu firm portal wiadomoscihandlowe.pl rozmawia z Krzysztofem Tokarzem, prezesem GK Specjał oraz Markiem Szybalskim, wiceprezesem spółki Rabat Detal.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Na jakich zasadach będziecie współpracować?

Krzysztof Tokarz, prezes Grupy Specjał: GK Specjał wykupiła udziały większościowe w firmie Rabat Detal – jest to pakiet ponad 50 proc. Umowa została podpisana 11 czerwca i już funkcjonuje. Chciałbym mocno podkreślić, że w związku z faktem przejęcia pakietu większościowego w spółce Rabat Detal nie będziemy chcieli osiągnąć jakichkolwiek preferencji jako dystrybutor. Wprost przeciwnie, Specjał jako dostawca ma być traktowany całkowicie rynkowo. Jestem pewien, że wszyscy uważnie się przyglądają, czy przypadkiem nie wykorzystujemy w dystrybucji swojej przewagi jako udziałowiec. To nie jest naszym celem!

Aby wyjaśnić nasze intencje, posłużę się przykładem sieci Livio, gdzie poprzez spółkę Nasz Sklep mamy 100 proc. udziałów. Otóż dla większości sklepów tej sieci Specjał nie jest dominującym dostawcą, wiele jest takich, które w ogóle nie kupują w Specjale, bo na przykład asortyment im nie odpowiada albo nasze hurtownie są zbyt oddalone.

Nas taka postawa nie szokuje, uważamy, że w przypadku współpracy franczyzowej detalista jest podmiotem nadrzędnym, to on musi uzyskać maksymalne korzyści, działać i rozwijać się, bo przecież bez sklepów franczyzowych cała ta działalność nie ma po prostu sensu – Specjał nie będzie miał komu dostarczać, a franczyzodawca nie będzie miał komu udzielać franczyzy. W związku z tym my musimy maksymalnie dbać o te sklepy, podchodzić do nich uczciwie i oddać im pełną autonomię decyzji – co i od kogo kupować, w jakich projektach uczestniczyć, z jakich programów korzystać.

Rolą franczyzodawcy jest dostarczanie detalistom jak najlepszych rozwiązań, pomagających sklepom w funkcjonowaniu na rynku. Natomiast rolą Specjału jest konkurowanie ofertą z innymi, licznymi dystrybutorami.

Jak obecna sytuacja spółki Rabat Detal, w której pakiet większościowy obejmuje GK Specjał, wpłynie na rozwój firmy i sieci?

Marek Szybalski, wiceprezes Rabat Detal: Przystępując do rozmów ze Specjałem, mieliśmy nakreśloną pewną strategię rozwoju sieci. W trakcie negocjacji pan Tokarz potwierdził słuszność obranego przez nas modelu biznesowego, zgodził się z naszą logiką rozwojową. Będziemy zatem kontynuować plany rozwoju regionalnego – w czasie kilku następnych lat chcielibyśmy stać się firmą ogólnopolską. Mamy bardzo szerokie portfolio blisko 200 dostawców, Specjał jest jednym z nich i pod tym względem nie nastąpią, co widać z deklaracji pana Tokarza, jakieś istotne zmiany.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Boss 2 ponad rok temuocena: 20% 

  Pociągną jeszcze z 5-7 lat. To jest poczatek końca.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca 1 ponad rok temuocena: 40% 

  Niestety ale sklepow ubywa na potęgę a sieć Rabat czy nasz sklep to w 80 % sklepy do zamknięcia ( tzw. Sklepy bez przyszłości) Niestety ale czas sieci franczyzowych miękkich idzie ku końcowi. Specjał również to widzi i dla tego jeszcze medialnie „łączy spółki” Smutny ten polski handel, który ma się ku końcowi. Niestety.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony