REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
 

12 sierpnia 2019, 11:07

(Pixabay.com)

Nowelizacja ustawy o VAT, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, wymusi na przedsiębiorczych informowanie fiskusa o 30 grupach sprzedawanych produktów. W pliku JPK_VAT trzeba będzie umieścić specjalne kody towarowe, np. dla alkoholi i wyrobów tytoniowych.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Konieczność przekazywania takich danych potwierdza projekt nowych struktur jednolitych plików kontrolnych udostępniony przez Ministerstwo Finansów w ramach konsultacji podatkowych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Informacja o tym, że w ewidencji sprzedaży trzeba będzie przyporządkowywać niektórym towarom oznaczenia (określone w projekcie struktur jako kody grup towarowych).

W nowych jednolitych plikach kontrolnych (JPK) dotyczących VAT podatnicy będą przesyłać dane z ewidencji zakupów i sprzedaży oraz z deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nie trzeba już będzie odrębnie ich składać do urzędu skarbowego. Nowe rozwiązanie od kwietnia 2020 r. będą stosować duże firmy, a pozostałe od lipca 2020 r.
Sprzedawca w przesyłanych plikach kontrolnych będzie musiał się podać kody grup towarowych. Można będzie je wpisywać już na etapie wystawiania faktury. Dziś takie oznaczenie nie jest obowiązkowe. Przepisy, które określają wszystkie elementy faktury, nie wymagają umieszczania w niej takiej informacji. Jednocześnie regulacje dotyczące tego mają się nie zmienić, co potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. 

Fiskus może karać za błędy w nieprawidłowym przyporządkowaniu kodów. Nowelizacja przepisów z 4 lipca 2019 r. zakłada wprowadzenie sankcji w wysokości 500 zł za błędy w wypełnianiu JPK.

Jak podaje gazeta, początkowo istniała obawa, że kwotę tę trzeba będzie płacić za każdą wykrytą przez fiskusa nieprawidłowość, której podatnik nie skoryguje w ciągu 14 dni. Resort, wyjaśnił jednak, że dotyczy to tylko najpoważniejszych błędów, które utrudniają fiskusowi analizę danych. Nie stworzył jednak ich jednoznacznego katalogu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~K.Olczak 1 5 miesięcy temu

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony