REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem

Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem (Fot. Kancelaria Prezydenta RP)

W trakcie wczorajszych uroczystych obchodów 150-lecia istnienia spółdzielczości spożywców Społem, które odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie, mocno wybrzmiał apel do rządzących o przygotowanie ustawy, która ureguluje zasady sprawiedliwego handlu. Z kolei od Komisji Europejskiej spółdzielcy oczekują elastyczności w stosowaniu zasad pomocy państwa dla przedsiębiorstw gospodarki społecznej.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

- Apelujemy do władz państwowych o przygotowanie ustawy, która ureguluje zasady sprawiedliwego handlu. Istnieje pilna potrzeba wyrównywania szans polskich firm - podkreślił Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem.

Spółdzielcy zaapelowali również do Komisji Europejskiej o przedstawienie ram prawnych obejmujących zbiór wspólnych definicji dotyczących różnych europejskich form gospodarki społecznej, tzn. spółdzielni, fundacji, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i stowarzyszeń. Dzięki temu przedsiębiorstwa gospodarki społecznej mogłyby działać na pewnej podstawie prawnej i czerpać tym samym korzyści z rynku wewnętrznego oraz swobodnego przepływu.

- To powinien być dokument rangi uchwały - powiedział Mieczysław Grodzki, Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej. Taka uchwała powinna przede wszystkim zawierać zbiór wspólnych definicji, które mogłyby leżeć u podstaw programów unijnych opracowywanych na potrzeby partnerstwa z tymi organizacjami, pozwalając dostosować wsparcie do potrzeb każdego rodzaju organizacji i mając na celu wzmocnienie ich roli we wspieraniu zatrudnienia i potencjału przedsiębiorczości regionów.

Spółdzielcy apelują do KE, aby wykazała się elastycznością w stosowaniu zasad pomocy państwa w odniesieniu do przedsiębiorstw gospodarki społecznej. Apelują o wsparcie samorządów terytorialnych w zrozumieniu i proporcjonalnym zastosowaniu tych zasad, a jeżeli to możliwe, również o zwiększenie pomocy państw członkowskich lub ich samorządów terytorialnych oraz UE dla partnerstw, w tym dla organizacji gospodarki społecznej.

Problem pomocy państwa, świadczonej spółdzielniom, jest bardzo złożony. Istnieje instytucjonalny konflikt między normami prawa europejskiego, dotyczącymi konkurencyjności a świadczeniem spółdzielniom pomocy państwowej, ze względu na realizowane przez spółdzielnie cele społeczne. Ulgi podatkowe dla spółdzielni mogą stanowić nierówne traktowanie podmiotów rynkowych. Cele społeczne, dla których realizowane jest wsparcie spółdzielczości, powodują, że poszczególne kraje starają się nie podkreślać, a nawet nie uzewnętrzniać pomocy świadczonej spółdzielniom

Tradycje spółdzielczości Społem sięgają II połowy XIX wieku, a konkretnie 1869 roku. Powstały wówczas dwa związki: Stowarzyszenie Spożywcze Merkury w Warszawie (jego tradycje kontynuuje Spółdzielnia Spożywców Społem Śródmieście) oraz Stowarzyszenie Spożywcze Oszczędność w Radomiu. Spółdzielców nie złamały dramatyczne wydarzenia, które przez półtora wieku miały miejsce na polskich ziemiach. Pomogły im przetrwać idee przyświecające kolejnym pokoleniom działaczy. Oprócz osiągania celów gospodarczych, ich pracy towarzyszy kreowanie i wspieranie inicjatyw społecznych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 11

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~podlasie 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Trzymam kciuki za Społem Białystok i za Pana Prezesa Kuleszę! To co robicie jest MEGA!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony