REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
Na zdj. czwartkowa konferencja z okazji 150-lecia Społem

Na zdj. czwartkowa konferencja z okazji 150-lecia Społem (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 2 z 2
REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Jak zdradził w czwartek pytany przez portal wiadomoscihandlowe.pl Ryszard Jaśkowski, prezes KZRSS Społem, aktualnie trwają rozmowy na temat wspólnego zaopatrywania się przez ok. 100 spółdzielni w marki producenckie - na początek wyroby mleczarskie. Z czasem wspólne zakupy mogłyby objąć kolejne kategorie produktów brandowych.

- Bardzo chcielibyśmy nie tylko trwać na tym rynku, ale również się rozwijać - podkreśla Jaśkowski. - Jednak my budujemy nowe sklepy za to, co zarobimy. Nas nie wspiera żaden EBOR, żaden bank zagraniczny - dodał. Była to oczywista aluzja do taniego kredytu, jaki na rozwój w Polsce otrzymały sieci Lidl i Kaufland.

Prezes KZRSS Społem podczas konferencji ubolewał nad - jak to określił - stanem patriotyzmu gospodarczego w Polsce. - Nie zawsze pierwszym wyborem Polaków jest polski sklep. Problemem jest szczególnie dotarcie do młodszej generacji klientów, ale próbujemy to robić, nadganiamy nasze zaległości - dodał.

Jak podkreślił Jaśkowski, w 2018 r. spółdzielniom Społem zrzeszonym w KZRSS "S" udało się zwiększyć przychody, które w ostatnich latach utrzymywały się na podobnym poziomie. Nie zdradził jednak, o ile wynik ten został poprawiony.

Szef KZRSS Społem w trakcie konferencji zaapelował do władz państwowych o przygotowanie "prawdziwej ustawy o handlu", która miałaby wesprzeć polskich graczy na rynku. - Inaczej będzie nam naprawdę trudno utrzymać się na poziomie, na którym jesteśmy - zaznaczył.

Pytany o wpływ zakazu handlu w niedziele na działalność Społem, Jaśkowski zauważył, że wiele sklepów należących do spółdzielców już przed uchwaleniem ustawy było zamkniętych w niedziele. Jaśkowski ocenił ograniczenie niedzielnego handlu dość pozytywnie, jednak wyraził żal, że przepisy nie weszły w życie w kształcie przewidzianym w obywatelskim projekcie ustawy. Przypomnijmy, Społem aktywnie angażowało się w zbiórkę podpisów pod projektem, a prezes KZRSS Społem był nawet zastępcą pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej (czyli Alfreda Bujary z "Solidarności").

- W naszym projekcie było przewidzianych 19 wyłączeń od zakazu. Nie proponowaliśmy zamknięcia całego handlu w niedziele. Później posłowie wprowadzili kolejne wyłączenia, których liczba wzrosła do 32 - komentował Jaśkowski. Wyraził przy tym opinię, że ustawa w obowiązującym kształcie "wymaga doprecyzowania" w kwestii działalności placówek pocztowych i pomocy członków rodziny w niedziele w sklepie. - Trzeba wprowadzić lex Żabka i zamknąć dyskusję o ograniczeniu handlu - zaapelował.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 11

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony