REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(Społem)

Tradycje spółdzielczości Społem sięgają II połowy XIX wieku. Przez cały ten czas członkowie kooperatyw, pokonując różnego rodzaju trudności – zabory, dwie wojny światowe i okres PRL – zapewniają milionom Polaków codzienny dostęp do żywności, a także sprzętów codziennego użytku. Spółdzielcy od początku istnienia związków aktywnie włączają się również w akcje oświatowe, kulturalne i patriotyczne.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Źródeł spółdzielczości na ziemiach polskich należy szukać w czasach zaborów. W 1869 roku powstały dwa związki: Stowarzyszenie Spożywcze „Merkury” w Warszawie (jego tradycje kontynuuje po dziś dzień Warszawska Spółdzielnia Spożywców „Społem” Śródmieście) oraz Stowarzyszenie Spożywcze „Oszczędność” w Radomiu.

Ich działalności nie przerwały dramatyczne wydarzenia, które przez półtora wieku miały miejsce na ziemiach polskich. Trudy funkcjonowania były możliwe do przezwyciężenia dzięki ideom przyświecającym kolejnym pokoleniom spółdzielców. Ich pracy niezmienne, oprócz osiągania celów gospodarczych, towarzyszy kreowanie i wspieranie inicjatyw społecznych.

Jak podkreśla Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”, to właśnie stawianie ludzi na pierwszym planie jest motorem napędowym działalności organizacji. – Zadaniem każdej inicjatywy gospodarczej jest wypracowanie zysku. To dotyczy również podmiotów zrzeszonych w naszym związku. Spółdzielnie jednak wyróżniają się tym, że dla nich gromadzenie kapitału to tylko środek do osiągania celu, jakim jest wspieranie życia społecznego poprzez takie działania jak pomoc najuboższym czy aktywizacja seniorów – wyjaśnia Ryszard Jaśkowski.

Dziś „Społem” to 44 tysiące członków zrzeszonych w około 300 spółdzielniach. 12 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się centralne uroczystości 150-lecia „Społem”, którego honorowym patronem jest Prezydent RP Andrzej Duda. Wśród zaproszonych gości znajdują się między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także premier RP Mateusz Morawiecki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony